Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velký comeback do politiky? Pro ČSSD jsem připraven ke všemu, říká Paroubek

Česko

  16:06
PRAHA - V české politice se schyluje k velkému návratu. Bývalý předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že osud tápající sociální demokracie mu není lhostejný a je připravený k návratu. „Že jsem z politiky odešel, nelituji. Samozřejmě nevylučuji, že bych se do politiky vrátil. Tak, jak vidím svou bývalou stranu, nějakou podporu by potřebovala. Ta podpora se dá poskytnout v mnoha směrech,“ řekl LN.

Jak by takové angažmá mohlo vypadat? „Škála možností je značná. Od možnosti, že stranu podpořím ve volbách hlasem, až po přímé angažmá. Jsem ke všemu připraven. Musí to být oboustranně přijatelné. V současné době mám osobní život, dělám věci, které mě zajímají. Nepotřebuji být za každou cenu v politice. V danou chvíli je ale strana na sestupné trajektorii. Pokud bude takto pokračovat, ve volbách za 11 měsíců se dostane na deset až dvanáct procent. To bych nechtěl,“ popsal expremiér Paroubek.

Podle říjnového měření agentury TNS Aisa se ČSSD v preferencích propadla koncem měsíce až k hladině 13 procent. Nejnovější průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) přiřkl ČSSD 22,5 procenta.

Coby německá kancléřka byla Angela Merkelová v Praze už třikrát. Poprvé se tu...
CzechTek 2005: čtyři dni po zásahu se na již uklizenou louku vypravil v...

Podle bývalého předsedy ČSSD není nutnou podmínkou přímo vstup do strany. Mohl by za ni například kandidovat i jako nestraník. Paroubek připouští, že ze strany se ozývají hlasy po jeho návratu. „Některé organizace se na mě obracejí, abych do strany vstoupil. K tomuto jsem trošku zdrženlivý,“ dodává Paroubek, který ve funkci předsedy vlády skončil v září 2006.

Paroubek z čela strany odstoupil po volbách v roce 2010. ČSSD zvítězila, neměla však sílu vytvořit vládu. V říjnu 2011 Paroubek stranu opustil a založil novou stranu LEV 21. S ní ale žádného úspěchu nedosáhl. V současnosti působí v soukromé sféře a momentálně se zajímá o česko-čínskou spolupráci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!