22. září 2013 7:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Velký válečný podvod. Podívejte se, jak nacisté falšovali život v Terezíně

Jedině ve propagandistickém filmu se židovské děti mohly pohoupat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedině ve propagandistickém filmu se židovské děti mohly pohoupat. | foto: Národní filmový archiv Praha

PRAHA Celkem třikrát natáčeli Němci ve válečných letech propagandistické filmy, které měly představit světu ghetto v Terezíně jako živé město kultury. V jejich filmech Židé posedávají v kavárnách, tančí swing, děti si hrají na hřištích - to všechno trvá jenom dokud se nevypnou kamery.

Obsahy těchto filmů rekonstruoval Národní filmový archiv ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze. Spolu s autentickými snímky a mnoha archivními fotografiemi vznikla výstava Pravda a lež, jež probíhá v pražské Galerii Roberta Guttmana.

Židy, kteří se odmítli propagandy zúčastnit, nebo nehráli svou roli dost přesvědčivě, čekal po skončení natáčení transport do koncentračního tábora.

"Nacisté dokázali zrežírovat hodně věcí, ale strach v očích vězňů změnit neuměli," popisuje historička Eva Strusková.

  • Celé téma o nacistické propagandě v Terezíně najdete ve víkendovém vydání deníku Lidové noviny.
Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?