9. října 2018 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Velký návrat Kleslové. Někdejší Babišova pravá ruka nastupuje do poslanecké kanceláře Patrika Nachera

Radmila Kleslová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová | foto: MAFRA - Michal Růžička

Někdejší pravá ruka Andreje Babiše a kontroverzní postava hnutí ANO Radmila Kleslová se vrací do vysoké politiky. Tři dny po skončení komunálních voleb. LN od dvou na sobě nezávislých zdrojů zjistily, že bývalá starostka Prahy 10 se stane asistentkou poslance Patrika Nachera (ANO). Druhý muž pražské kandidátky v nedávných komunálních volbách informaci potvrdil. „Ano, Radmila Kleslová se stane mou poslaneckou asistentkou,“ uvedl zákonodárce. Dodal, že mu někdejší místopředsedkyně hnutí bude pomáhat s legislativním procesem.

Kleslová bude ve své funkci jako ryba ve vodě. S poslaneckým asistováním má bohaté zkušenosti, neboť v minulosti v této roli působila již u exposlance Stanislava Křečka. Ještě než se do politiky vrhl Andrej Babiš se svým hnutím ANO, Kleslová byla považovaná za jeho spojku v parlamentu. Kleslová se v roce 2015 prosadila až do vedení Babišova hnutí, v průběhu roku ji však oslabila kauza nemalých odměn pro její právní kancelář v městských a státních podnicích.

Pro Kleslovou se nyní podle informací LN ve sněmovně vyřizují administrativní náležitosti, aby mohla do kanceláře Nachera nastoupit. Získá kartičku se vstupem do dolní komory parlamentu, což je z hlediska vlivu a lobbingu cenná komodita.

„Pan Nacher mě oslovil, zda bych mu mohla ve sněmovně s legislativou pomáhat. Je to věc, kterou umím dobře. Teď mi například poslal k oponentuře nějaký zákon. Zatím smlouvu ani kartičku do sněmovny nemám,“ řekla LN Kleslová.

Radmila Kleslová z hnutí ANO.
Radmila Kleslová

Její nástup do Nacherovy kanceláře je pro pozorovatele překvapivá. Po komunálních volbách v roce 2014 patřil Nacher do tábora pražské primátorky Adriany Krnáčové, který byl ve sporu se spojenci Kleslové, která tehdy řídila pražskou organizaci ANO. Zdroj blízký radnice její návrat komentoval slovy: „Doba se mění, zápasí se o moc.“

Podle několika médií byla před pádem režimu Kleslová členkou komunistické rozvědky. Politička spolupráci se státní bezpečností odmítá.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky