Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Velký obrat ČSSD, sněmovna nehlasovala, volby nebudou

Česko

  10:07aktualizováno  19:07
PRAHA - ČSSD zcela obrátila a dopoledne oznámila, že nepodpoří návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny. "Sociální demokraté jsou pro volby v řádném termínu," řekl předseda strany Jiří Paroubek. Jejich postoj podpořili zelení a komunisté, takže zbylé strany ve sněmovně neměly potřebnou třípětinovou většinu pro rozpuštění dolní komory.

Poslanci při jednání Poslanecké sněmovny 15. září. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Reakce Poslanecké sněmovny? Poslanci nakonec nezařadili na program schůze sněmovny návrh na rozpuštění dolní komory. Pro bylo 83 poslanců, proti 62. Následně neschválili ani program a schůze skončila po pár minutách. Kdy budou volby, není v tuto chvíli vůbec jasné.

Čtěte také:


Paroubek po hlasování uvedl, že je rád, že většina poslanců uznala "sílu jeho argumentů". "Pokud máme od ústavních právníků jasně řečeno, že Ústavní soud by nám do toho opět hodil vidle, tak je mi líto, ale žádnou vládu bychom neměli, neměli bychom ani žádnou sněmovnu možná až do termínu řádných voleb. To by znamenalo chaos do voleb," řekl.

Rozpuštění sněmovny chtěli s výjimkou Evy Dundáčkové všichni poslanci ODS, stejně tak zástupci TOP 09 a KDU-ČSL až na lidovecké poslance Libora Ambrozka a Jiřího Hanuše. Všichni tři jmenovaní se hlasování zdrželi, stejně jako celý klub KSČM a čtyři nezařazení poslanci včetně Juraje Ranince.

Proti byli oba přítomní poslanci Strany zelených Ondřej Liška a Přemysl Rabas, stejně jako většina sociálních demokratů a tři nezařazení poslanci včetně Miloše Melčáka.


"Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele," uvedl Paroubek v prohlášení, v němž vysvětloval názorový obrat ČSSD.

Melčák ani Raninec další ústavní stížnost podávat nebudou

Sociální demokraté se sice s ohledem na riziko nové právní bitvy před Ústavním soudem rozhodli nehlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, nicméně podle posledních informací se tohoto kroku ani bát nemuseli.

Miloš Melčák totiž deníku Právo řekl, že se již dříve rozhodl novou ústavní stížnost nepodávat. "Nechci oddalovat předčasné volby, neboť okamžitá ochota rozhodujících politických stran narychlo se zbavit mandátů svědčí o tom, že dnešní Sněmovna není schopna zemi nic dát," řekl Právu Melčák.

Juraj Raninec také ustoupil od úmyslu zpochybnit u Ústavního soudu listopadové volby. Raninec prohlásil, že stížnost podávat nebude, "protože nedošlo k tomu aktu Poslanecké sněmovny a následnému rozhodnutí pana prezidenta (Václava Klause) o rozpuštění Poslanecké sněmovny".

ČSSD zastavuje svou předvolební kampaň a vyzývá ostatní strany k jednání o státním rozpočtu na příští rok. Paroubek chce o něm jednat i s vládou premiéra Jana Fischera. Bod o rozpuštění sněmovny nechtějí poslanci ČSSD ani zařadit na program dnešní schůze. Obávají se dalšího napadení u Ústavního soudu.

Nový postoj ČSSD ostatní strany překvapil. Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) Paroubek otočil o 180 procent, což je mimořádně neodpovědný krok. "ČSSD upřednostňuje své zájmy na úkor České republiky, a je to už poněkolikáté," řekl.


"Sněmovna se ocitla v pasti své vlastní neodpovědnosti a malosti těch, kteří odmítli řešení předčasných voleb," prohlásil Kalousek.

Kalousek připomněl odvolání vlády v době předsednictví. "Škody bylo možné minimalizovat předčasnými volbami. Jestli se ČSSD řídí v duchu zvráceného pravidla čím hůře tím lépe, nevím co tím získá ona, ale občané ČR na to těžce doplatí," dodal Kalousek.

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně

ODS 78
ČSSD 71
KSČM 26
KDU-ČSL 8
TOP 09 5
SZ 4
nezařazení 8

Stejný názor zastává i KDU-ČSL. "Rozhodnutí ČSSD je vrcholem cynismu a sobectví," tvrdí šéf lidovců Cyril Svoboda.

"Díky změně postoje sociální demokracie a Jiřího Paroubka se neprohlasovalo to, co se slíbilo voličům. Což myslím, je blbě," komentoval postoj sněmovny předseda lidovců. Lidovci chtějí předčasné volby v listopadu, vyzvali ostatní strany, aby hlasováním k jejich konání přispěly.

ČSSD tak v podstatě zlikvidovala dosavadní dohody mezi stranami. Poté, co Ústavní soud odsunul konání voleb v ohlášeném termínu, poslanci narychlo změnili ústavu a doufali v předčasné volby na počátku listopadu. V úterý měli jednat o návrhu na rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Postup sociální demokracie je podle předsedy Paroubka rozhodnutím poslaneckého klubu, politického grémia ČSSD, souhlasili s ním prý i krajští hejtmani.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vysvětlil, že k tomuto rozhodnutí sociální demokraté dospěli poté, co si přečetli stanovisko ústavního soudce Ústavního soudu Jana Musila, že nyní zvolený postup by po případných předčasných volbách ústavní stížností mohl zpochybnit každý volič.

Stanovisko ČSSD k návrhu na rozpuštění Poslanecké sněmovny

Prioritou ČSSD v současné ústavní krizi jsou svobodné volby do sněmovny a z nich vycházející silná a stabilní vláda, která bude mít mandát a sílu řešit ekonomickou krizi a ochránit české občany před jejími dopady. Právě stanovení jasného termínu svobodných sněmovních voleb, které jsou jediným možným demokratickým způsobem vyjádření vůle občanů, byly a jsou hlavním cílem všech kroků, které ČSSD dělá v současné, tzv. ústavní krizi.

Stanoviska velké většiny ústavních právních expertů považují současný postup PSP k předčasným volbám - tedy rozpuštění a následné vypsání voleb prezidentem republiky - za ústavně konformní. Přesto nemohou vyloučit možnost, že případné, již nyní avizované stížnosti některého z poslanců proti tomuto postupu může být Ústavním soudem vyhověno. Přípustnost této varianty, tzn. zneplatnění rozpuštění PSP nebo dokonce zrušení a anulování již proběhlých voleb, je pro ČSSD nepřijatelná. Takovéto riziko nemůže žádná odpovědná politická strana připustit.

Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele.

Všechny výzkumy veřejného mínění potvrzují, že pokud by se volby do PSP konaly v termínu 9. až 10. října či v novém termínu 6. až 7. listopadu 2009, zvítězila by v nich ČSSD a byla by schopna sestavit silnou většinovou vládu. Znovu však v této souvislosti opakujeme: ČSSD nejde o moc, premiérskou anebo ministerské funkce či vlastní prospěch. Jde nám o občany ČR. Proto jsme se rozhodli eliminovat právní rizika o zpochybnění voleb a nepodpořit rozpuštění PSP. Volby se tak uskuteční v původně plánovaném, zřejmě květnovém termínu v roce 2010.

Do doby řádných voleb jsme připraveni ke konstruktivní spolupráci s vládou Jana Fischera. Současně však jasně říkáme, že budeme hájit zájmy obyčejných lidí a nepřipustíme zavádění opatření, jež by byla v rozporu s těmito zájmy.

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Stanovisko předsedy ODS Mirka Topolánka

Dnešní rozhodnutí Jiřího Paroubka a ČSSD znamená pro celou zemi znovu jen prohloubení krize a další destabilizaci české politické scény.

Jiří Paroubek opakovaně povyšuje své osobní zájmy nad zájmy celé České republiky. Poprvé se tak stalo uprostřed českého předsednictví Evropské unii. Dnes je to další vážný příklad nezodpovědného a zaslepeného postoje Jiřího Paroubka a jeho strany.

Jiří Paroubek selhal. Politik, který během večera změní názor o 180 stupňů a poruší všechny dohody, nemůže být pro nikoho důvěryhodný.

Tato změna postoje Jiřího Paroubka a sociální demokracie je pro občany nepochopitelnou politickou hrou. Výsledkem bude znovu jen prohloubení nedůvěry  a politiku.

Dnes u sociálních demokratů zvítězil zájem o vlastní rychlé blaho, zachování poslaneckých platů a výhod. Nedali prostor voličům, aby sami rozhodli o dalším směrování země. Nechtějí podstoupit riziko volební porážky.

Možná se teď Jiří Paroubek bude snažit své rozhodnutí zdůvodnit zájmem státu a schválením rozpočtu. Žhář ale nemůže dělat hasiče.

ODS je připravena i éto situaci odvést práci odpovědné politické strany.

Vyzýváme vládu Jana Fischera, aby co nejrychleji předložila Poslanecké sněmovně ke schválení návrh protikrizového rozpočtu včetně balíčku legislativních změn, které jej umožní. Jsme přesvědčeni, že é situaci musí být hlasování o tomto zákonu spojeno ím důvěry Fischerově vládě.

Na středu svoláváme k nové situaci mimořádné jednání Výkonné rady ODS.

Mirek Topolánek, předseda ODS

Autoři: ,