Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký politický návrat. David Rath chce být senátorem, zvolením by získal imunitu

Česko

  0:05
PRAHA - Bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi otrnulo. Na konci letošního června jej Krajský soud v Praze poslal za korupci nepravomocně na osm a půl roku do vězení, nyní koketuje s myšlenkou kandidovat na podzim do horní komory parlamentu.

David Rath po vynesení rozsudku na tiskové konferenci, která se uskutečnila na Hradčanském náměstí. foto: Zillow Michal ŠulaMAFRA

Pikantní je, že jej láká senátní kandidatura v­ severočeském obvodě Litoměřice. V tamní vazební věznici strávil v letech 2012 a ­2013 dlouhých osmnáct měsíců, když policie vyšetřovala jeho korupční kauzu.

Proti privatizaci nemocnic

Někdejší čelný sociálnědemokratický politik LN potvrdil, že se o ­kandidaturu v severních Čechách zajímá z několika důvodů.

„V Litoměřicích jsem ve vazbě strávil dost času, takže město znám nejen jako občan, ale v podstatě i z druhé strany, což je dle mého zajímavá zkušenost. Když to úplně zjednoduším, umístění věznice uprostřed města je naprosto nevhodné, čili jedno z možných témat, podotýkám okrajových, je i to, že Litoměřice by si toto měly vyřešit,“ řekl Rath.

Tisková konference Davida Ratha proběhla na Hradčanském náměstí.
David Rath na tiskové konferenci po vynesení rozsudku.

Dominantním tématem jeho kampaně pak má být budoucnost zdravotnických zařízení v dané oblasti. „Velké skupiny jako Penta chtějí privatizovat potichu celou řadu nemocnic a nikdo se v­ politice tomuto nevěnuje, nikdo tomu nečelí a nepřichází s alternativním návrhem, jak tomu bránit a co místo toho nabídnout. A to je parketa, ve které jsem vždy byl poměrně silný,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví, který se v současnosti věnuje soukromé lékařské praxi.

Skořápka po „Bobině“

Definitivně by se měl Rath rozhodnout o víkendu, protože počátkem příštího týdne musejí zájemci kandidaturu zaregistrovat. Na sesbírání podpisů pro nezávislou kandidaturu by už neměl čas, musí tedy využít nějaké strany nebo již existujícího hnutí. Podle informací LN je nejpravděpodobnější, že ukáže na blok bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové.

„Vedu jednání s celou řadou subjektů i s tímto. Ale definitivní rozhodnutí musí padnout koncem víkendu, abych v­ pondělí, pokud řeknu ano, stihl udělat kroky, které jsou nutné pro kandidaturu,“ uvedl Rath, kterého v­ květnu 2012 zadrželo policejní komando se sedmimilionovým úplatkem.

Nyní čeká na odvolací soud, který by měl zasednout za několik měsíců. Zvolením do Senátu by získal trestní imunitu.

Pokud bude nakonec kandidovat, využije prostor mimo jiné k­ útoku na vyšetřovatele v čele s­pražskou vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou či krajského soudce Roberta Pacovského.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat