Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
26. září 2014 9:43, aktualizováno  14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie si kvůli Oleo Chemical přijela i pro Rittiga. Nebyl doma

Ivo Rittig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Kriminalisté při zátahu kvůli firmě Oleo Chemical ráno dorazili i do pražské vily Ivo Rittiga. Lobbista nicméně nebyl doma, krátce před polednem však dorazil. Kromě něj protimafiánský útvar zadržel i dva jeho advokáty Davida Michala a Karolínu Babákovou.

Zátah se ale týká i lidí přímo kolem firmy Oleo Chemical. Podle informací serveru Lidovky.cz jsou zadrženi oba její zakladatelé Kamil Jirounek a Michal Urbánek. Celkem kriminalisté zadrželi 10 osob.

“Od rána zasahujeme v Praze, avšak podávat jakékoli informace si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství, takže se náš útvar nebude k dané realizaci vyjadřovat,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. 

“Mohu potvrdit, že se to týká kauzy Oleo Chemical,“ reagovala následně vrchní žalobkyně v Praze Lenka Bradáčová. “Nyní ale mohu pouze uvést, že je zadrženo několik osob a provádí se úkony trestního řízení,“ dodala pro server Lidovky.cz Bradáčová. 

ČTĚTE TAKÉ:

K Rittigovi domů

Kriminalisté si pro Rittiga přijeli do jeho domu na pražských Vinohradech. “Úkony se týkají i pana Rittiga. Když přijeli, nebyl v místě bydliště, ale jakmile se o zásahu dozvěděl, potvrdil, že se dostaví,“ řekla serveru Lidovky.cz dopoledne lobbistova advokátka z kanceláře MSB Legal Katarína Kožiaková Oboňová.

Rittig podle ní před obědem skutečně přijel. Zadržených je však více, zatím není jasné kolik. Patří mezi ně nicméně advokáti kanceláře MSB Legal spolupracující s Rittigem. Jak zjistil server Lidovky.cz, jedná se konkrétně o Karolínu Babákovou a Davida Michala.  “Mohu pouze říct, že policie nezadržela kolegu Marka Stubleyho,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz Oboňová.   

Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...

Bionafta pro dopravní podnik

Kauza petrochemické společnosti Oleo Chemical, kterou LN a server Lidovky.cz rozkrývají již několik měsíců, má několik větví. Tou první, na kterou se dle informací LN nyní zaměřil protimafiánský útvar, jsou dodávky bionafty do pražského dopravního podniku. Oleo Chemical palivo dodávala v letech 2010 až 2012.

Společnost tehdy spolupracovala s karibskou firmou Cokeville Assets, která jí poskytovala poradenské služby a má blízko k lobbistovi Ivu Rittigovi. Ten je obviněný v kauze jízdenek pro dopravní podnik, v níž se Cokeville Assets rovněž objevila.  

Oleo Chemical má dva hlavní vlastníky. Jsou jimi Kamil Jirounek, který v těchto dnech čelí soudu kvůli falešné směnce, a Michal Urbánek, který měl na starosti právě dodávku bionafty do dopravního podniku a je známým bývalého radního pro dopravu Josefa Noska (do roku 2013 člen ODS). Podnikatel Jirounek je pak zajímavý tím, že má blízko k lidem kolem uprchlého byznysmena Radovana Krejčíře a finančníkovi Petru Sisákovi, který je znám z kauzy Key Investments.

Advokátka Karolína Babáková.

Advokátka Karolína Babáková.

David Michal

David Michal

Další důležitou větví kauzy Oleo Chemical je koupelnářská firma Ravak. V případu, kterému se rovněž věnují kriminalisté, jde o to, že představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Ravak tvrdí, že se tak stalo na základě zfalšovaných dokumentů. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical trvají na tom, že naopak Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy. 

Byli to právě lidé z Ravaku, kteří v roce 2011 v útrobách firmy Oleo Chemical našli dokumenty související s firmou Cokeville Assets blízké Ivu Rittigovi. O několik měsíců později s nimi na veřejnost přišel Nadační fond proti korupci. Byl to právě Ravak, kdo odstartoval hon na Rittiga.

Od Oleo Chemical k Rittigovi

LN popsaly miliardový spor mezi petrochemickou firmou Oleo Chemical a tradičním výrobcem koupelen Ravak

Představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Zpět prý peníze nedostali. Urbánek s Jirounkem zase trvají na tom, že Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy. Případ vyšetřuje policie. 

Co mají společného firmy Ravak, Oleo Chemical a Ivo Rittig?

Co mají společného firmy Ravak, Oleo Chemical a Ivo Rittig?

Firma Oleo Chemical figuruje v případu pražského dopravního podniku v zakázce na dodávky bionafty, na kterou koncem roku 2011 upozornil protikorupční fond kolem podnikatele Karla Janečka a bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka. Jejich terčem se stal lobbista Ivo Rittig. 

ČTĚTE VÍCE: Janeček utopil 75 milionů, ale nevymáhá je. ‚Nechci si kvůli prachům zničit jméno‘

Veřejné odhalení Rittiga souvisí právě se sporem mezi Oleo Chemical a Ravakem, v němž se objevili i Janeček s Randákem. Prvně jmenovaný poslal na účet (ještě před založením protikorupčního fondu) spolumajiteli Olea Kamilu Jirounkovi 75 milionů korun, Randák zase poskytoval bezpečnostní rady Ravaku. V okamžiku, kdy se Ravak dostal k „papírům“ Olea, se otevřela cesta ke smlouvám, které měl sjednány pražský dopravní podnik s neprůhlednými karibskými firmami

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.