28. června 2017 14:50, aktualizováno  21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Východní polovinu Čech zasáhly velmi silné bouřky, na Pardubicku lámaly stromy

Bouřky - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřky - ilustrační | foto: Lidové noviny

PRAHA Velmi silné bouřky, které mají ukončit současná vedra, zasáhly ve středu zejména východní polovinu Čech, na ostatním území tak silné být nebyly. Po půlnoci budou bouřky a přeháňky slábnout a přecházet do deště, přičemž v Ústeckém a Libereckém kraji bude vydatný.

Silné a velmi silné bouřky se tvořily ve středu odpoledne a večer v teplém vzduchu před frontou a na studené frontě. Doprovázel je místy přívalový déšť, silný vítr a krupobití.

V Česku byla opět tropická vedra

 • V Česku byla opět tropická vedra, nejtepleji bylo s 35,1 stupně ve Strážnici na Hodonínsku. Na některých místech byly překonány teplotní rekordy. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
 • Teploty ve středu dosahovaly v Čechách většinou 25 až 29 stupňů Celsia, na východě Čech až 31 stupňů. Na Moravě a ve Slezsku bylo ještě tepleji - 29 až 33 stupňů, na jihovýchodě ojediněle až 35 stupňů. Kromě Strážnice se vysoko dostaly ještě třeba teploty v Dyjákovicích na Znojemsku s 34,2 stupně nebo v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku s 34,1 stupně.
 • Nové teplotní rekordy pro 28. červen ale byly zaznamenány pouze na 12 ze 144 meteorologických stanic měřících alespoň 30 let. Všechny stanice, kde dnes padly rekordy, se nacházejí na Moravě a ve Slezsku a původní rekordy byly u většiny z nich z roku 1994.

Bouřky ve středu odpoledne a večer ve východní částí Pardubického kraje polámaly na mnoha místech stromy a zaplavily sklepy. Hasiči museli vyjíždět zhruba ke třem desítkám zásahů. Větší škody zatím podle předběžných odhadů bouře nezpůsobily, řekl operační důstojník krajských hasičů.

„Začalo to po 16:00. Nejvíc to postihlo Litomyšl a okres Svitavy, částečně i Orlickoústecko,“ uvedl důstojník.

Jen v Litomyšli museli hasiči čerpat vodu na šesti místech, natekla do sklepů i do prodejny na Smetanově náměstí. Stromy a větve museli hasiči odstraňovat například v Sebranicích, Němčicích nebo Stříteži u Poličky na Svitavsku. Voda po přívalovém dešti také tekla z polí do obcí Dlouhé Třebové nebo Knapovec na Orlickoústecku, v České Třebové zatopila podjezd.

Silný vítr poškodil střechu tělocvičny základní školy ve Vysokém Mýtě. Na dvou na Orlickoústecku místech spadly na zem dráty elektrického vedení. Na Pardubicku a Chrudimsku hasiči vyjížděli jen výjimečně.

Do čtvrtečního odpoledne trvalý déšť

Po půlnoci meteorologové očekávají na většině území trvalý déšť, který by měl pokračovat až do čtvrtečního odpoledne. Poté budou srážky od jihozápadu slábnout.

Meteorologové uvedli, že nejvíce srážek spadne ve čtvrtek zřejmě v Ústeckém a Libereckém kraji, a to až 60 milimetrů. V souvislosti s tím nelze vyloučit, že hladiny zejména menších toků tam ve středu večer a ve čtvrtek, případně v noci na pátek překročí první stupeň povodňové aktivity.

Meteorologové současně zmenšili oblast, kde platí zvýšené riziko vzniku požárů. Oproti předchozí výstraze se podle nich snížilo nebezpečí požárů v Jihočeském kraji, nadále ale hrozí požáry v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Třebíčsku. Lidé by proto neměli v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu či odhazovat cigaretové nedopalky na zem.

Ženu na Střížkově zasáhl blesk

Ve středu odpoledne na pražském Střížkově zasáhl blesk ženu, záchranářům se podařilo obnovit její životní funkce a pacientka byla převezena do vinohradské nemocnice, informoval server iDNES.cz.

V Praze jde podle mluvčího záchranářů o ojedinělou událost. „Za třiadvacet let ve službě si nic takového nepamatuji,“ komentoval mluvčí záchranářů Ondřej Franěk.

Pojišťovny: Čtvrteční bouřky způsobily škody za desítky milionů

 • Bouřky, které zasáhly Česko koncem minulého pracovního týdne, způsobily klientům pojišťoven škody za desítky milionů korun. Nahlášené škody způsobilo hlavně krupobití, následují pojistné události způsobené vichřicí a blesky. Šlo zejména o poškozené střechy, ploty či vyplavené sklepy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.
 • Česká pojišťovna měla v středu ráno zatím v důsledku čtvrtečních bouřek nahlášeno bezmála 600 škod za celkem 15 milionů korun. Jde hlavně o škody způsobené vichřicí, krupobitím a blesky. Převládají škody na majetku občanů. "Škody nám hlásí klienti nejvíce ze Středočeského kraje. Následují kraje Ústecký a Plzeňský," řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.
 • Allianz odhaduje, že klientům bude platit nejméně deset milionů Kč. Protože jsou dovolené, je možné, že někteří se o svých pojistných událostech dozvědí až po návratu domů, takže ta částka bude ještě vyšší.
 • "Kvůli bouřkám z konce minulého pracovního týdne jsme registrovali o 35 procent více pojistných událostí. U majetkových škod evidujeme hlavně rozbitá skla, skleníky a kvůli přívalovým dešťům také vytopené sklepy a přízemí domů," uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.
 • Česká podnikatelská pojišťovna po bouřkách a krupobití z minulého týdne k dnešnímu dni eviduje z majetkového pojištění občanů a podnikatelů na 150 škod s celkovým odhadem škody za tři miliony Kč.
 • Nejvíce oznámených škod bylo způsobeno vichřicí (1,2 milionu Kč), krupobitím (1,3 milionu) a údery blesků či přepětím (0,5 milionu). Několik škod na domácích spotřebičích způsobilo přepětí v elektrické síti, upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková.
 • Generali má nahlášeno přes 100 škod s předpokládanou celkovou sumou 3,5 milionu korun. Nejvíce škod zatím nahlásili klienti z Plzeňska, Liberecka a Karlovarska. "Jinak platí, že hlášení poškozeného majetku do pojišťovny budou v průběhu času ještě přibývat. Není to tak finálové číslo," poznamenal mluvčí pojišťovny Jan Marek.
 • Nepříjemné vzpomínky mají podle Bálka na první letní rozmary počasí obyvatelé jedné středočeské obce, kterým při bouřce přestala fungovat elektřina. Zapálili si proto svíčku, aby si zpříjemnili večer. Ráno po probuzení zjistili, že elektřina už sice funguje, ale právě jim dohořívá kuchyňská linka.
 • Bouřky, které minulý týden ve čtvrtek a v noci na pátek zasáhly ČR, doprovodilo nadprůměrné množství blesků. Meteorologové jich za 24 hodin zaznamenali téměř 300 tisíc, což je letošní nejvyšší počet a současně i nejvyšší za několik let. Důvodem velkého množství bleskových výbojů bylo spojení několika bouřek.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz