130 let

Velvyslance USA blokuje stranický spor

Česko

Nominace Normana Eisena, který by měl obsadit již dvacet měsíců volný post v Praze, narazila v Senátu.

WASHINGTON/PRAHA Na počátku byl podezřelý vyhazov hlavního kontrolora vládní agentury, která se zabývá veřejně prospěšnými projekty. A na konci – tedy prozatím – je opětovné prodloužení doby, kdy Američané nemají v České republice svého velvyslance. Ještě nedávno to přitom vypadalo, že nový ambasador dorazí do Prahy již v těchto týdnech.

Nominace Normana Eisena, který v současnosti působí jako poradce amerického prezidenta pro etiku a vládní reformu, totiž počátkem tohoto týdne narazila v Senátu. Konkrétně u republikánského senátora za stát Iowa Chucka Grassleyho.

Ten se proti nominaci nového velvyslance postavil kvůli jeho údajné neochotě spolupracovat při vyšetřování více než rok starého sporu, kdy byl na popud Bílého domu odvolán generální inspektor Sdružení pro státní a komunitní služby (CNCS) Gerald Walphin. Tato organizace se zabývá podporou vzdělanosti, ochranou životního prostředí, bojem proti chudobě a podobnými veřejně prospěšnými aktivitami.

Čachry Obamova stoupence O politické povaze sporu svědčí fakt, že odvolaný kontrolor mimo jiné poukazoval na údajnou zpronevěru statisíců dolarů v projektu, za nímž stál Kevin Johnson, starosta Sacramenta, bývalý basketbalový hráč a především blízký přívrženec současného demokratického prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům ale vyšetřování zpochybnil a Obama odvolání kontrolora Walphina zdůvodnil tím, že v něj už nemá důvěru. Walphin se snaží dosáhnout zrušení svého vyhazovu u soudu, kde ale kauza leží – prý kvůli liknavosti soudce, který je pro změnu přítelem Obamova ministra spravedlnosti Erika Holdera. Proti výslovnému označení celé kauzy jako spor demokraté vs. republikáni ale hovoří fakt, že nepřímo se proti kontrolorovi postavil i státní zástupce Sacramenta jmenovaný předchozí republikánskou administrativou.

Zablokování Eisenovy nominace nicméně politický charakter mít může. Zhruba za měsíc čekají Spojené státy volby do Kongresu, v nichž republikáni cítí šanci na vylepšení pozic skrze klesající důvěry v Obamu a jeho demokraty. Ostatně ani republikánský senátor Grassley si při pondělní rozpravě nebral servítky. V souvislosti s adeptem na velvyslanecký post v Praze mluvil o například o „nedostatku upřímnosti“. Podle Českého rozhlasu se Senát nominací Normana Eisena už do voleb zabývat nebude. Americká ambasáda v Praze je bez velvyslance už od loňského ledna. Volný je nyní shodou okolností i post českého zástupce ve Washingtonu, který by měl obsadit bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Nyní se čeká, až ho schválí česká vláda.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás