Občanští demokraté o tom rozhodli na právě skončené schůzi krajského vedení strany. Toho se měl zúčastnit i Venclík, ale podle krajského předsedy Jiřího Kadrnky se dvacet minut před začátkem nechal omluvit.
K rezignaci vyzval Venclíka krajský sněm strany už v červnu. "Nevyslechl výzvu k rezignaci, proto má náš klub zahájit jednání se sociálními demokraty o uzavření dodatku ke koaliční smlouvě, která věc vyřeší. Byli bychom rádi, aby se tak stalo ještě v září," potvrdil LN Kadrnka. Ten v červnu do té doby skálopevně stojícího Venclíka nahradil v křesle krajského předsedy.
Venclíkovi prý nevysvětlili, proč by měl odejít
Venclík v úterý LN řekl, že mu kolegové nevysvětlili, proč by měl odejít, jaké učinil chyby. A zdůraznil, že se jeho odpůrci sice ohánějí jednáním, ale žádnou dohodu mu nenabídli a většinu informací se dozvídá přes média.
K odvolání Venclíka, který byl donedávna jedním z čelných mužů ODS a jižní Moravy, v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje jen hlasy ODS nestačí. Členové Topolánkovy partaje se proto musí obrátit na zastupitele ČSSD, s níž právě Venclík uzavíral koalici. A ČSSD dosud ústy hejtmana Michala Haška pouze stručně oznamovala, že čeká na návrh ODS a jeho zdůvodnění.
Topolánek ho nechtěl mít "za zády"
Právě koalice s ČSSD, v níž mají občanští demokraté výrazně slabší úlohu, je společně se špatnými volebními výsledky jednou z nejčastějších výhrad na adresu Venclíka. Ten stál v čele jihomoravské ODS téměř deset let a za tu dobu čelil několika obviněním, z nichž však vždy vyšel vítězně.
Osudovou ránou pro něj byla snaha kandidovat i do sněmovny a související kandidatura Mirka Topolánka. Ten ho podle informací, k nimž se předseda strany vždy odmítl vyjádřit, "za zády" mít nechtěl.
Venclík funkcionářV životopise v kolonce kým byl může Milan Venclík uvádět řadu funkcí: starostou druhé největší brněnské čtvrti, předsedou jihomoravské krajské ODS i prvním náměstkem hejtmana. V kolonce odkud může odejít má pro své politické nepřátele stále ještě dostatek položek. V ODS je totiž stále členem výkonné rady i hlavou "své" místní organizace. Za hejtmanství sedí v představenstvu brněnské odpadové firmy SAKO a v dozorčí radě společnosti budující lázně v Pasohlávkách. A je i předsedou Rady Vinařského fondu, kam ho ovšem nominovali sami vinaři. Samostatnou kapitolou je vládou jmenovaná funkce zmocněnce pro stavbu rychlostních silnic R 52 a R 43. Naopak jistý si může být funkcemi, k nimž se dostal svým dřívějším působením - je společníkem či jednatelem několika firem, většinou se zaměřením na prádelny a čistírny. A také členem vedení Nadace Hnutí Grálu v České republice. |