24. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Venom, nebo Black Hawk. Vrtulníky české armádě dodají Američané, prodej musí schválit Kongres

Vrtulníky UH-1Y Venom od Američanů koupila jediná země – Pákistán. Česko může... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulníky UH-1Y Venom od Američanů koupila jediná země – Pákistán. Česko může... | foto: BELL HELICOPTER

PRAHA Čeští armádní piloti s napětím čekají, jaké nabídky na prodej dvanácti vrtulníků přijdou v létě ze Spojených států. Od březnové návštěvy Andreje Babiše v Bílém domě se ví, že vláda vyjednává o kontraktu exkluzivně s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve hře jsou ale značky dvou tamních výrobců.

Armádní stroje sovětské provenience nahradí buď vrtulníky UH-1 Venom od Bell Helicopters, anebo předpokládaný obchod za 12,5­miliardy korun uzavře zbrojní gigant Lockheed Martin, který Česku nabízí stroje UH-60 Black Hawk.

Helikoptéry UH-60 Black Hawk Na cvičení v Gruzii.
UH-1Y Venom americké námořní pěchoty

Jak nyní zjistily LN, americkou nabídku bude muset ještě posvětit politická reprezentace ve Washingtonu. V rozhovoru to potvrdil Jakub Landovský, náměstek ministra obrany, který má na starosti řízení sekce obranné politiky a strategie.

„Nabídky by měly přijít v polovině roku, protože čekáme na jejich schválení v Kongresu USA. Spojené státy berou obchod se svým vojenským materiálem skutečně strategicky, takže každou podobnou zakázku schvaluje Kongres, který partnerům v rámci programu FMS (Foreign Military Sales – pozn. red.) zajistí cenu srovnatelnou s tou, za niž materiál odebírá vláda USA,“ vysvětlil Landovský, který byl v Babišově delegaci do Bílého domu.

V rámci programu FMS si Američané pečlivě hlídají, komu ze spojenců citlivou vojenskou techniku poskytnou. Potvrdil to i mluvčí americké ambasády v Praze Edward Findlay: „Vláda USA připravuje návrhy na víceúčelové vrtulníky pro Českou republiku na žádost ministerstva obrany. Jakmile budou návrhy připraveny k doručení, bude jim předcházet standardní oznámení Kongresu,“ napsal LN bez uvedení konkrétního data.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!