28. srpna 2019 18:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věra Jourová hovořila s von der Leyenovou, o portfoliu ale budou jednat dál

Věra Jourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Jourová | foto: Reuters

BRUSEL Dobrý pocit má česká kandidátka do nové Evropské komise Věra Jourová ze svého rozhovoru s budoucí šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou, řekla Jourová po setkání. S vedením liberální frakce Obnova Evropy i Prahou ale dál povede konzultace o konkrétních oblastech, které by měla mít od listopadu v nové EK na starosti.

„Debatovaly jsme o několika možnostech, ale nemám zmocnění o tom mluvit veřejně,“ upřesnila Jourová, která má ve stávajícím týmu Jeana-Claudea Junckera na starosti oblast spravedlnosti a otázky spojené s ochranou spotřebitelů či rovnými příležitostmi mužů a žen. Se svou pravděpodobnou budoucí šéfkou prý ale dnes probrala „několik možností“.

S von der Leyenovou podle Jourové v úterý telefonicky hovořil i český premiér Andrej Babiš. Zopakovat měl, že Česká republika má zájem o místopředsednické křeslo či o některé silné ekonomické portfolio. Jourová sama v minulosti zmiňovala, že by měla zájem o oblasti související s digitálními technologiemi či s problematikou mezinárodního obchodu. Vláda Jourovou jako českou zástupkyni v nové komisi formálně potvrdila v pondělí.

Babiš projedná s von der Leyenovou český post v nové komisi. Jedinou kandidátkou je eurokomisařka Jourová

Bývalá německá ministryně obrany von der Leyenová, kterou jako kompromisního kandidáta do funkce předsedkyně komise vybral mimořádný summit EU na počátku prázdnin, chce mít ve svém týmu co nejvyrovnanější zastoupení mužů a žen. Nyní se postupně setkává se všemi kandidáty, které ji do nové komise nabídlo 27 členských zemí bloku. Svou představu o rozdělení odpovědnosti za různé resorty mezi ně by chtěla oznámit zřejmě někdy v příštím týdnu.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.