Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Verdikt ombudsmanky Šabatové: Muslimky mohou nosit šátky v českých školách

Česko

  14:27aktualizováno  19:47
PRAHA - Muslimské šátky do českých škol patří. Takto volně by šel interpretovat interní postoj veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Ta v tichosti v době letních prázdnin analyzovala výbušnou kauzu ze Střední zdravotnické školy v Praze 10.

Podle obudsmanky škola studentky diskriminovala, když jim nedovolila nosit ve škole takzvaný hidžáb. foto: Reprofoto

Podle ombudsmanky škola diskriminovala studentku ze Somálska, když jí nedovolila nosit ve škole takzvaný hidžáb, jímž si muslimky zakrývají vlasy, krk a někdy i poprsí. Loni si na tuto skutečnost jedna z dvojice dívek, které na škole studovaly, stěžovala u ombudsmanky.

ČTĚTE:

„Veřejná ochránkyně práv dospěla k závěru, že Střední zdravotnická škola nepřímo diskriminovala stěžovatelku, neboť jí na základě neutrálně formulovaného školního řádu zakázala nosit muslimský šátek, který je projevem jejího náboženského přesvědčení navenek,“ stojí v interním dokumentu, který se LN podařilo získat.

Kritika padá i na inspekci

Podle Šabatové škola i přes odkaz na snahu dodržovat společenská pravidla nerespektovala Listinu základních práv a svobod, která je součástí českého ústavního pořádku. Ombudsmanka dále kritizovala i Českou školní inspekci, a sice za laxní posouzení kauzy a za nesprávné posouzení školního řádu školy.

"Šetření ještě není skončené. Je to ve fázi, kdy musí zareagovat dotčený orgán a my to vyhodnotíme definitivně. V žádném případě se k tomu nyní nebudu vyjadřovat," řekla LN Šabatová.

Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys se proti nařčení z laxního postupu důrazně ohradil. Inspekce prý případ prošetřovala velmi důkladně, ale dva měsíce se marně snažila o schůzku se stěžovatelkami, které nakonec úplně přestaly komunikovat, uvedl Andrys.

Inspekce má k dispozici stanovisko, v němž ombudsmanka poukazuje také na nedostatky v jejím postupu. "S výtkami věcně nesouhlasíme, nicméně jsme je akceptovali, protože ctíme autoritu úřadu veřejného ochránce práv," doplnil Andrys.

Postoj Šabatové sdílí i budoucí školský ombudsman Zeman

Názor, že Střední zdravotnická škola dívku nepřímo diskriminovala, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství navenek, sdílí i někdejší ministr školství Eduard Zeman, který se v polovině září ujme funkce školského ombudsmana. "Je-li ten šátek vyjádřením určité víry a jsme ve státě, kde je ta víra tolerována, pak je to diskriminace," uvedl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s tím, že například tento případ by spadal do jeho pravomocí. Připustil však, že je těžké hodnotit tuto kauzu bez přípravy a prostudování příslušných materiálů.

Podrobnosti k případu, o němž loni v listopadu informovala Česká televize, najdete ve středečním vydání Lidových novin.

Autor:

Mohlo by vás zajímat