Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Verdikt po 11 letech. Za rekordní úplatek podmínka

Česko

PRAHA Ještě loni patřil mezi nejvlivnější členy občanských demokratů. Nyní má – jako jeden z prvních politiků z vyšších pater – blízko k tomu stát se odsouzencem. Řeč je o exprimátorovi Chomutova Alexandru Novákovi (ODS), jemuž včera chomutovský soud vyměřil dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu. Rozsudek není pravomocný.

Trest dostal bývalý šéf radnice, někdejší senátor a člen výkonné rady ODS v jedné osobě kvůli přijetí více jak čtyřicetimilionového úplatku. Soud kývl na verzi žalobce, podle níž vzal Novák před jedenácti lety odměnu za prodej plynárenských a energetických akcií z majetku města německé společnosti VNG-Verbundenz Gas. Jako prostředník mezi Novákem a společností zafungoval podnikatel Peter Schmel, který úplatek převedl na rodinný účet Novákových. „Byl jasně prokázán tok peněz mezi společností VNG, německým podnikatelem Peterem Schmelem a účtem manželů Novákových," odůvodnil rozsudek soudce Ivan Novák.

Verzi obžalovaného, jenž tvrdil, že peníze, které doputovaly na účet jeho manželky, byly ve skutečnosti půjčkou, soudní senát neuvěřil. Politik se na místě se odvolal, „Nikomu není svaté právo ani etické kodexy,“ reagoval na verdikt Novákův obhájce Jan Růžek. „To řízení, které rozsudku předcházelo, považuji za tragédii a hrozné vysvědčení justici. Byl porušen ústavní pořádek i trestní řád,“ postěžoval si advokát. Jako příklad hrubého chybování soudu uvedl právník skutečnost, že místopředsedkyně soudu o rozsudku spekulovala v médiích už týden před hlavním líčením. Navíc mu senát neumožnil předložit smlouvu, která měla svědčit ve prospěch jeho klienta.

Ani po vynesení rozsudku se na Novákovu hlavu nesnesly výzvy k rezignaci. „Zatím platí presumpce neviny. Pokud se rozsudek stane pravomocným, měl by pan Novák odejít z ODS,“ míní ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). A stejně argumentuje i šéf chomutovské oblastní organizace Jan Řehák. „Ztráta členství přichází na řadu až v případě pravomocného odsouzení,“ říká. Nadšeně verdikt nevítaly ani protikorupční organizace. „Je dobře, že se podařilo odsoudit vysoce postaveného politika i na centrální úrovni,“ míní David Ondráčka z Transparency International. „Jsem ale v rozpacích z trestu, je-li prokázán úplatek, je podmínka nízký trest,“ říká. Letos v září soud poslal na sedm let do vězení brněnské regionální politiky z Žabovřesk, kteří si řekli „jen“ o čtyři miliony.

***

„KMOTR“ NOVÁK

* Expremiér Topolánek zařadil Alexandra Nováka na seznam „krajských kmotrů“. Jeho jméno je spojováno s černou stavbou benzinky v Jiříkově na Děčínsku či s pochybným nákupem strategicky významných pozemků, přes něž mají vést plynovody.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!