Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Národ pohasl – veřejná sbírka chce zachránit dům Jana Palacha

Chátrající rodný dům Jana Palacha ve Všetatech na Mělnicku by se měl proměnit v muzeum, které by připomínalo jeho odkaz. S nápadem přišel grafik Jan Poukar, který se na projekt s názvem Národ pohasl snaží získat finance. Veřejnou sbírku už podpořila řada významných osobností.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Feřtková 10.7.2012 11:15

Re: Moje troška do mlýna, inspirovaná touto diskusí

Palach je přinejhorším buď nepochopen nebo litován, težko u někoho vzbudí výrazně negativní emoce sebeobětování nebo sebevražda. Mašínové oproti tomu byli aktivní, bojovní a nesmiřitelní, ale člověk, který chce vnímat jen někeré dopady jejich chování a ne jejich pohnutky a cíle, sklouzne k povrchnímu hodnocení - coby "vrahů". Ale není to výsadou Česka, podívejte, jak nejednotní jsou dnešní Francouzi při hodnocení de Gaullea.

v. čajka 10.7.2012 12:37

Re: Moje troška do mlýna, inspirovaná touto diskusí

Božíčku, srovnávat De Gaullea s Mašíny. Vy asi nemáte moc dobrou životosprávu....

J. Feřtková 10.7.2012 13:50

Re: Moje troška do mlýna, inspirovaná touto diskusí

Děláte ze sebe pako jen tady nebo jste takový i ve skutečnosti?

J. Kraus 13.7.2012 8:10

Re: Moje troška do mlýna, inspirovaná touto diskusí

Palach i Mašínové byli hrdinové doby. Vím, že hodně lidí semnou nebudou souhlasit, ale já na tom trvám.

E. Moucha 9.7.2012 22:43

Tak co pane Bezděk

jak se vám líbí že tady někdo vás začne bezdůvodně nazývat soudruhem.Začal jste s tím Vy.Jen proto že jsem si dovolil mít jiný názor než Vy.Měl jsem Vás za inteligentnějšího a rozumnějšího.Ale vidím jak se někdo dotkne vašeho ega tak začnete kousat.Řekněte mi popravdě co jsem za soudruha který odsuzuje chování pana Havla k přístupu k vysoce postaveným komunistům po 89.Vy jste osobně napsal že byl jejich spolupracovník a proto je nepotrestal a řekl "nebudeme jako oni".Jinak pane Bezděk vše dobrý

V. Linhart 9.7.2012 12:15

Tfuj.

Odmítám přispívat na nesmyslné projekty, mezi které počítám i tento. Česká kotlina je zaplněna muzei a památníky na lidi a děje, které v žádném případě nevypovídají nic a už svoji podstatou jsou triviální a nedůležité. Ale je to dobrý kšeft, natáhnout donátory na falešný nacionalismus a později ruku ke státu s brekotem o granty.

M. Komárek 9.7.2012 16:50

Re: Tfuj.

nikdo vás nenutí přispívat, dokonce ani číst tento článek. Dokonce ani nemusíte plivat na Palachovu památku, pokud se to chystáte udělat. To je ta svoboda ...

P. Novák 9.7.2012 11:29

Naprosto nesouhlasím

s vyzněním článku, které uvádí, že Jan Palach se upálil na protest proti sovětské invazi a okupaci 1968. Přes svých 64 let nejsem dosud dement. JAN PALACH SE UPÁLIL NA PROTEST PROTI TOMU, ŽE JSME TU OKUPACI BEZ ZNATELNÉHO ODPORU (nějaké stovky až malé tisíce demonstrantů nejsou národ) PŘIJALI A ŽE NAŠI PŘEDSTAVITELÉ (až ne jednoho) MOSKEVSKÉ PROTOKOLTY PODEPSALI. 

Nemohu najít žádné spojení na představitele této iniciativy. Pokud mě někdo relevantní ujistí, že Palachovo muzeum bude respektovat můj pohled na jeho sebevraždu, jsem ochoten přispět i ze svého důchodu.

v. čajka 9.7.2012 9:10

Starosti těch pánů na moji hlavu.

Nějak jsem už delší dobu nezaznamenal nějaké poslední názory pana Halíka na vývoj v této zemi. Co říká na církevní restituce? Jaký je jeho názor na rostoucí neofeudalismus? Napadá ho nějaké řešení současného propadu politiky a etiky? Protože problém s domem Jana Palacha vidím v dnešní době jako čistě marginální.  Ještě před lety jsem viděl Halíka jako vyloženě nadějnou osobu. Dnes ne. Je to jen další páter řk církve. Jako Duka, Graubner a bavič Czendlik:-(

V. Cibulka 9.7.2012 10:00

Re: Starosti těch pánů na moji hlavu.

Neofeudalismus - o tom jsem ještě neslyšel. Feudalismus byl dobrý systém, pokud převládala negramotnost (jde především o slib věrnosti). V audioarchivu Čes. rozhlasu najdete Halíkovy názory, občas je hostem na Č.R. 2, Halíkův názor na restituce je, aby církve zachovaly pasivitu, tzn. ne/vrácení nechat na rozhodnutí státu.

v. čajka 9.7.2012 10:32

Neofeudalismus

zkuste si to jen tak vygooglovat. Možná budete překvapen. Halíkův názor, třebaže si myslím, že je v řk církvi spíše v menšině, považuji i tak za příliš opatrný. Možná by ani samotným katolíkům neškodilo, kdyby alespoň nastínili JAK budou s vrácenými položkami nakládat a jestli to alespoń trochu pozitivně pocítí i ti, kdo fakticky budou celý podnik financovat, t.j. daňoví poplatníci.

V. Cibulka 9.7.2012 19:42

Re: Neofeudalismus

Ohledně termínu neofeudalismus - myslím, že si historici trhají vlasy na hlavě :-) dlužníci existovali v každé době, i když jich někdy bylo méně, někdy více.

To bych snad ani po katolících nechtěl, aby nastiňovali, co udělají s penězi, které možná ani nedostanou. Ale kdyby jim to vyšlo, část určitě půjde na platy duchovních, které přestane platit stát.

v. čajka 10.7.2012 12:35

Re: Neofeudalismus

Vlasy si trhá MOŽNÁ jen pár historiků, protože termín je to spíše sociologický. Používá se také termín "nový středověk", který je mnohem starší, poprvé ho užil Nikolaj Běrďajev v první polovině minulého století. Ale zpět k neofeudalismu: je to postupná změna společnosti směrem ke struktuře typické za středověku: symptomy můžeme vidět jasně již dnes: ústup státních institucí, omezení práv nemajetných občanů, postupný růst moci těch nejbohatších, různých milionářů, lobbistů, kmotrů. Zdá se, že tento dějinný pohyb církvím neobyčejně vyhovuje. Bohužel však samy díky němu zrezignují na svou funkci formálních garantů lidských práv, ale spíše se zabydlí v roli určitého útěšného opia, bez kterého nejde žít - tak jako za středověku. Co se platů kněžích týče, je ještě dnes jistě problém, jak je zaplatit - jejich počet totiž stále narůstá a to úplně bez ohledu na to, že praktikujících věřících evidentně ubývá. Domnívám se, že v blízké budoucnosti nových oveček nepřibude, ledatak těch "praktických", čili vykuků, doufajících v napojení na strukturu té které církve, čili na penězovod.

V. Cibulka 10.7.2012 14:09

Re: Neofeudalismus

Nový středověk - to mi připadá jako přijatelnější termín, i když s tím nesouhlasím, beru to jako názor. Feudalismus nemá s dneškem společného snad vůbec nic, nechce se mi tu vypisovat jak fungoval.

V Evropě typicky středověká je podle mě existence dvou "nadvlád": světské a církevní a ne symptomy, co jste vypsal vy. Poddanství (nevolnictví) je novověká záležitost.

Asi to je otázka názoru, ale podle mě se nemajetní neměli snad nikdy lépe než dnes (pokud pominu komunismus, který se jako systém vládnutí ukázal jako nefunkční). Máme volební právo, právo protestu, právo na dávky.. Že státní instituce často neplní svůj původní účel - s tím souhlasím.

Ještě k církvi - ve středověku byla určitou nositelkou kultury a vzdělanosti, dnešní stav neumím zhodnotit.

Z. Kulhánková 11.7.2012 5:52

Re: Neofeudalismus

Ve středověku byla církev JEDINOU nositelkou kultury a vzdělanosti, jakož i poskytovatelem sociálních a zdravotnických služeb. Všechny tyto funkce zastává i dodnes, protože je stále vykonává lépe než stát. Viz Havlovy boromejky.

V. Cibulka 11.7.2012 9:26

Re: Neofeudalismus

S tím nesouhlasím, před příchodem misionářů tu nebylo vzduchoprázdno, např. v Kosmově kronice naleznete zmínky o tom, že kultura tu byla už před křesťanstvím. Že by boromejky měly lepší doktory než v nemocnicím - možné to je, ale nejsem si tím úplně jistý.

Z. Kulhánková 11.7.2012 21:10

Re: Neofeudalismus

Kulturu najdete i v Petriho misce. Ano, kultura bez písemnictví existovat může, ale má velká omezení. A schválně si vygooglete, jaký podíl církevních gymnázií je mezi těmi nejlepšími.

J. Feřtková 11.7.2012 9:58

Re: Neofeudalismus

Přesně tak. A to i v Česku :-)

J. Novák 9.7.2012 5:57

Jak to, že takový dům,

když je chátrající, ještě neobsadili squateři? Upozorňování na chátrající nepoužívané domy je přeci jejich doménou, né? Jinak si myslím, že Michal a Tomáš Novozámští, tedy současní majitele, budou jen rádi, když se té ruiny zbaví.

Z. Kulhánková 8.7.2012 19:21

Památník národní sebelítosti

Mašínům postavte pomník, poseroutkové!

M. Komárek 8.7.2012 20:28

Re: Památník národní sebelítosti

památník by měli mít Mašínové stejně jako Palach. Oba činy byly projevem hrdinství. každý jinou formou, dle možností a nátury

Z. Kulhánková 8.7.2012 20:53

Re: Památník národní sebelítosti

Palach je tragická postava, ale spíš odstrašující příklad než hrdina. Moc dobře si tu dobu pamatuju, nejsem o moc mladší než on. Bylo mi ho líto, ale za hrdinu jsem ho nepovažovala tehdy a nepovažuju ani dnes. Hrdinové jsou lidé, kteří se s životem poperou a udělají z něj to nejlepší, co můžou.

M. Komárek 8.7.2012 21:13

Re: Památník národní sebelítosti

definice hrdinství jsou různé ...

Z. Kulhánková 8.7.2012 21:14

Re: Památník národní sebelítosti

... a hodně vypovídají o svých tvůrcích.

V. Ondys 9.7.2012 8:58

Jeden by si mohl myslet

že riskovat vlastní život pro osobní svobodu je u nás děsivější čin, než ho příkladně zmarnit v nejotřesnější podobě, aby to neohrozilo bludnou představu o zaručených jistotách a výhodách pro všechny za každou cenu.

E. Moucha 8.7.2012 21:54

Re: Památník národní sebelítosti

Mašíni byli podle vás hrdinové?Mohl byste mi říct popravdě co hrdinského učinili a hlavně jak jejich činy poškodil režim.To bychom dneska mohli napsat o komkoli kdo přepadl auto přepravující peníze za bílého dne.Že zapálili stohy my jako parchanti jich taky několik zapálili když jsme se tam učili kouřit.Čin pana Palacha může být považován za hrdinský čin i když bohužel bez toho aby to mělo nějaký účinek na lidi.Jak jste sám napsal seděli podělaný doma a jen nadávali.A přiznejte si to i Vy i Já i ostatní co tady diskutujem.Nebo mi chcete říct že jste taky nějak bojoval jako tady o tom hovoří pán Bezděk.Kterému ten boj trval 40let a nebýt těch studentů a akci co se děli v Polsku a v NDR tak bojuje dodnes

Z. Kulhánková 9.7.2012 6:18

Re: Památník národní sebelítosti

Ukázali ostatním, že to jde i jinak než sedět podělaní doma a nadávat. Proto je ti podělaní nemají rádi.

E. Moucha 9.7.2012 20:54

Re: Památník národní sebelítosti

Mohla byste mi říct co ukázali?Vy jste byla taky podělaná a nadávala.Přečtěte si co jsem napsal panu soudruhovi Bezděkovy.Byli zde i jiné skupiny proč se o těch nepíše?Byli zde lidé kteří udělali hodně hrdinských činů proč se o těch nepíše?Mohli by mít můj obdiv kdyby nevraždili a na tom se shodují i členové třetího odboje a historici.Podle nich to byla jediná věc za kterou jsou odsuzováni.Jinak proti jejich další diverzní práci neměl nikdo námitek

Z. Kulhánková 9.7.2012 22:00

Re: Památník národní sebelítosti

Ne, já jsem se při první příležitosti vydala do země, kde jsem nemusím být podělaná a nadávat.

Pokud si myslíte, že jsou nějací hrdinové opomíjeni, nikdo vám nebrání o nich napsat. Nejdřív ale doporučuji doučit se i/y.


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...