Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Máte strach z občanů? ptal se Okamura při jednání o petici za referendum o EU

Tomio Okamura (SPD) na tiskové konferenci. (10. května 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Desítky občanů přilákalo veřejné projednávání petice za referendum o vystoupení z Evropské unie. „My, níže podepsaní občané České republiky, tímto žádáme, aby Parlament České republiky přijal ústavní zákon o referendu o vystoupení ČR z Evropské unie a o změně ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů,“ píše se v petici.
  17:09aktualizováno  19:49

Petici, kterou iniciovalo opoziční hnutí SPD, podepsalo 13 104 občanů a na internetu přes 80 tisíc lidí.

„Proč se bráníte tomu, aby občané v referendu rozhodli, jestli chtějí být v Evropské unii, nebo ne?“ řekl lídr SPD Tomio Okamura. „Vládní elita má strach umožnit rozhodnout občanům,“ rozčiloval se Okamura a v jednacím sále Sněmovny zazněl potlesk přihlížejících.

„Obecně peticím fandíme i každé občanské iniciativě. Programové prohlášení vlády je kompromisem a v tomto volebním období se neuvažuje o referendu. V příštích volbách to mohou občané změnit,“ řekl náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.

„My se přímo podílíme na tom, co Evropská unie tvoří. Podílíme se na rozhodnutí a zda je přijmeme,“ řekla na veřejném slyšení ředitelka odboru komunitárního práva ministerstva zahraničí. K politickým otázkám, zda by měl být přijat ústavní zákon o referendu, se odmítla vyjádřit.

Výbor vzal petici na vědomí, šéf SPD neuspěl

Okamura na zhruba dvouhodinovém jednání nakonec nezískal podporu petičního výboru pro svůj návrh, aby výbor doporučil poslancům, ať přijmou zákon o obecném referendu umožňujícím i hlasování o vystoupení Česka z Evropské unie. Výbor vzal pouze projednávanou petici na vědomí.

Ve Sněmovně leží dva návrhy opozičních stran, které počítají s přijetím ústavního zákona o referendu. Jeden od SPD, druhý od hnutí ANO.

Podle návrhu ANO by občané mohli rozhodovat o záležitostech vnitřní i zahraniční politiky. Výjimkou by byly zejména základní práva a svobody, individuální práva a povinnosti, změny ústavního pořádku, členství České republiky například v Evropské unii a Severoatlantické alianci a rozpočet, daně a poplatky. Nesměli by zasahovat do soudní moci, do ustanovování kandidátů do funkcí a do jejich odvolávání či do působnosti České národní banky.

Referendum by se mohlo konat podle předlohy ANO na základě petice s podpisy nejméně 450 tisíci obyvatel nebo z podnětu parlamentu. Návrh SPD předpokládá podpisy nejméně 250 tisíc občanů. Přípustnost otázek by podle obou návrhů posoudil Ústavní soud a hlasování by vyhlašoval prezident.