Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Veřejní nepřátelé“ v obýváku

Česko

FILMOVÝ DIÁŘ

Co je to v nás, co nás přitahuje k příběhům o raubířích a nenechá nás od nich odtrhnout ucho, oko, mysl? Co je to v nich, co nás opájí natolik, že si chlapy, kteří loupí a vraždí, malujeme v růžových barvách a děláme z nich romantické hrdiny? Řeči o vzpouře proti systému si nechme pro squattery z Milady a další idealistické naivky. Stojí za tím mnohem pragmatičtější obdiv k lidem, kteří se nenechali komandovat šéfy a brali si, co chtěli.

Na legendy o Robinu Hoodovi, pirátech nebo Babinském ve 20. století navázaly historky o gangsterech, jichž se vděčně chytil filmový průmysl. V Hollywoodu ve 30. letech vznikaly téměř v reálném čase snímky o tehdejších zločincích - a miliony diváků, kteří za krize třeli bídu s nouzí a nemohli si během prohibice ani zajít na panáka, se v kinech promítaly do psanců, užívajících si v luxusu všech pozemských potěšení.

Americká 30. léta jsou stále dobou gangsterkám zaslíbenou. Tehdy na jihu USA řádili Bonnie a Clyde; když z nich stejnojmenný filmový hit z roku 1967 udělal atraktivní hrdiny, pozůstalí jejich obětí celkem pochopitelně protestovali. Tehdy na středozápadě USA řádil i John Dillinger; ve filmu Veřejní nepřátelé, který u nás má premiéru ve čtvrtek, ho hraje hvězdný Johnny Depp. Pozůstalých po Dillingerových střelách už asi moc nebude - a proti tak romantizujícímu pojetí, jakému je tu podroben, by se jim stejně nechtělo bojovat. Z Dillingera je legenda, zatímco jeho oběti si nikdo nepamatuje. Ano, je to nespravedlivé. V těchto dnech se začíná natáčet film podle kauzy Jiřího Kajínka - českého vězně-celebrity, jehož doživotní trest mnozí rovněž považují za nespravedlivý.

Kajínek má status oběti systému už dávno; jak se k jeho legendě postaví snímek o něm, uvidíme až za dlouho. Teď však začal filmový festival v Karlových Varech. Co se gangsterek týče, představuje vítanou kotvu do reality. Loni uvedl třeba Gomoru, letos má v programu Deník mafiána, dokument o bossovi jihoitalské mafie, který si ,,šel sednout‘‘ na půl století. Až Vary skončí, radši se vraťme zase zpátky do práce - a do kin.

O autorovi| Vojtěch Rynda redaktor LN

Autor: