Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veřejnost (ne)vzpomíná na Věru Čáslavskou. Pietní místo zeje prázdnotou

Česko

  7:00
PRAHA - Mělo jít o místo, kde se budou scházet stovky fanoušků, aby uctili památku nejúspěšnější české sportovkyně, ale i symbol nesouhlasu s okupací Československa v roce 1968. Místo toho pietní místo na počest zesnulé Věry Čáslavské ve fanouškovské zóně českého olympijského týmu v obchodním domě Quadrio v pražské Spálené ulici zeje prázdnotou.

Na nejvyšším stupni je symbolicky umístěna kondolenční kniha plná upřímných vzkazů a vzpomínek od fanoušků, ale i lidí z jejího okolí. foto: Lidovky.cz

Nad stupni vítězů, kde nedávno radostně postávali čeští medailisté z olympijských her v Rio de Janeiru, visí obří černobílá fotografie zachycující Čáslavskou v dobách jejích sportovních úspěchů. Symbolicky na nejvyšším stupni je umístěna kondolenční kniha plná upřímných vzkazů a vzpomínek od fanoušků, ale i lidí z jejího okolí.

Zemřela Věra Čáslavská, sportovní legendě bylo 74 let

„Paní Čáslavská byla mým vzorem, díky němuž jsem začala s gymnastikou. Tehdy mi bylo osm, ovlivnila dětství mé ale později i mých dcer,“ řekla ve čtvrtek jedna z návštěvnic, která se sedminásobnou olympijskou vítězkou navštěvovala stejnou tělocvičnu. V její tváři se zračí smutek. Není jediná.

Osobní vzpomínky na zesnulou gymnastku mají i další, jejichž slova se vesměs shodují. „Skvělá sportovkyně a výjimečná žena,“ tak na Věru Čáslavskou pamatuje Marie Jančíková, která její památku přišla uctít i se svým manželem Petrem. Fanzónu opouštěli ruku v ruce a se slzami v očích.

Přesto úspěchy a charakter osobnosti, na níž lidé v nákupním středisku vzpomínají, poněkud kontrastují s počtem návštěvníků. Během hodiny, kterou jsme v prvním patře nákupního střediska strávili, se přišlo se sportovkyní rozloučit na 30 lidí, převážně starších. Že by ale netypické vzpomínkové prostředí jakkoliv odrazovalo, si nikdo z nich nemyslel. „Neřekl bych, že je nedůstojné. Lepší než žádné. Paní Čáslavská by o nic velkého stejně ani nestála,“ podotýká jeden z návštěvníků. Na návštěvnost mohl mít ale vliv začátek školního roku, kdy se řada lidí musela věnovat svým školákům.

"Paní Čáslavská byla mým vzorem, díky němuž jsem začala s gymnastikou. Tehdy mi...
Nad stupni vítězů, kde nedávno radostně postávali čeští medailisté z...

Český olympijský výbor (ČOV) se chtěl zřízením pietního místa v Quadriu, nové skleněné budovy u tramvajové zastávky Národní třídy, přiblížit velkému přání Věry Čáslavské. „Chtěli jsme to spojit s výstavou fotek z nedávných olympijských her, která ve fanzóně probíhá. Věra Čáslavská chtěla do Ria moc jet a sportovce podpořit, bohužel ze zdravotních důvodů už nemohla,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí ČOV Marek Brodský. „Ten prostor je ‚náš‘. Odráží olympijskou myšlenku, jíž Věra byla součástí,“ dodal.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat