2. září 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Veřejnost (ne)vzpomíná na Věru Čáslavskou. Pietní místo zeje prázdnotou

Na nejvyšším stupni je symbolicky umístěna kondolenční kniha plná upřímných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na nejvyšším stupni je symbolicky umístěna kondolenční kniha plná upřímných... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Mělo jít o místo, kde se budou scházet stovky fanoušků, aby uctili památku nejúspěšnější české sportovkyně, ale i symbol nesouhlasu s okupací Československa v roce 1968. Místo toho pietní místo na počest zesnulé Věry Čáslavské ve fanouškovské zóně českého olympijského týmu v obchodním domě Quadrio v pražské Spálené ulici zeje prázdnotou.

Nad stupni vítězů, kde nedávno radostně postávali čeští medailisté z olympijských her v Rio de Janeiru, visí obří černobílá fotografie zachycující Čáslavskou v dobách jejích sportovních úspěchů. Symbolicky na nejvyšším stupni je umístěna kondolenční kniha plná upřímných vzkazů a vzpomínek od fanoušků, ale i lidí z jejího okolí.

„Paní Čáslavská byla mým vzorem, díky němuž jsem začala s gymnastikou. Tehdy mi bylo osm, ovlivnila dětství mé ale později i mých dcer,“ řekla ve čtvrtek jedna z návštěvnic, která se sedminásobnou olympijskou vítězkou navštěvovala stejnou tělocvičnu. V její tváři se zračí smutek. Není jediná.

Osobní vzpomínky na zesnulou gymnastku mají i další, jejichž slova se vesměs shodují. „Skvělá sportovkyně a výjimečná žena,“ tak na Věru Čáslavskou pamatuje Marie Jančíková, která její památku přišla uctít i se svým manželem Petrem. Fanzónu opouštěli ruku v ruce a se slzami v očích.

Přesto úspěchy a charakter osobnosti, na níž lidé v nákupním středisku vzpomínají, poněkud kontrastují s počtem návštěvníků. Během hodiny, kterou jsme v prvním patře nákupního střediska strávili, se přišlo se sportovkyní rozloučit na 30 lidí, převážně starších. Že by ale netypické vzpomínkové prostředí jakkoliv odrazovalo, si nikdo z nich nemyslel. „Neřekl bych, že je nedůstojné. Lepší než žádné. Paní Čáslavská by o nic velkého stejně ani nestála,“ podotýká jeden z návštěvníků. Na návštěvnost mohl mít ale vliv začátek školního roku, kdy se řada lidí musela věnovat svým školákům.

Nad stupni vítězů, kde nedávno radostně postávali čeští medailisté z...

Český olympijský výbor (ČOV) se chtěl zřízením pietního místa v Quadriu, nové skleněné budovy u tramvajové zastávky Národní třídy, přiblížit velkému přání Věry Čáslavské. „Chtěli jsme to spojit s výstavou fotek z nedávných olympijských her, která ve fanzóně probíhá. Věra Čáslavská chtěla do Ria moc jet a sportovce podpořit, bohužel ze zdravotních důvodů už nemohla,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí ČOV Marek Brodský. „Ten prostor je ‚náš‘. Odráží olympijskou myšlenku, jíž Věra byla součástí,“ dodal.

rsaRobert Sattler
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...