Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veřejných zakázek ubylo. O třetinu

Česko

PRAHA Obce, města, kraje i stát šetří. Hodnota zadaných veřejných stavebních zakázek se za první pololetí 2009 snížila ve srovnání s druhým pololetím 2008 o 37 procent na 89,04 miliardy korun.

Asi o třetinu na 1779 se propadl také počet zadaných zakázek. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti IS.

Množství veřejných zakázek na občanskou infrastrukturu a bytové stavby kleslo o 17 procent. Ještě výraznější propad zaznamenaly zadané tendry na inženýrské stavby, kterých bylo ve srovnání s minulým obdobím o 37 procent méně. V případě dopravních staveb to byl ale propad až o 47 procent. Situace se podle odborníků z IS nebude vyvíjet utěšeně ani v příštím období.

„Ve 2. pololetí 2009 s ohledem na situaci v rozpočtových zdrojích očekáváme poměrně výrazný meziroční pokles hodnoty zadaných veřejných zakázek, zejména u staveb dopravní infrastruktury,“ uvedli v analýze. Za celý rok 2009 by se podle nich měl meziroční pokles hodnoty zadaných veřejných stavebních zakázek pohybovat kolem deseti až 15 procent.

Nejvíce peněz jde na silnice a dálnice Největším zadavatelem veřejných stavebních zakázek bylo v pololetí Ředitelství silnic a dálnic, které zadalo 82 zakázek v hodnotě 25,38 miliardy korun. Následovala Správa železniční dopravní cesty, která zadala 15 zakázek v hodnotě 10,64 miliardy korun.

Zakázky v úhrnné hodnotě nad sto milionů korun získalo od ledna do června jedenadevadesát jednotlivých zhotovitelů a sedmatřicet stavebních sdružení. Největší objem veřejných zakázek získaly od začátku roku firmy z francouzské skupiny Vinci, do které v Česku patří například Eurovia CS (bývalá SSŽ), SMP CZ nebo Průmstav. Z toho 2,9 miliardy získaly samostatně, další zakázky v hodnotě 21,81 miliardy získaly ve sdružení s dalšími firmami.

Druhou nejúspěšnější firmou ve veřejných stavebních soutěžích byl Metrostav, třetí se umístil Strabag.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!