Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Věřitelský výbor H-Systemu schválil první posudky na prodej bytů, cenu za metr čtvereční určil od 45 tisíc

Česko

  17:09aktualizováno  17:42
Praha - Věřitelský výbor zkrachovalé společnosti H-System schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po H-Systemu v Horoměřicích u Prahy. Prodávat se bude 60 bytů, cena je známá zatím u deseti z nich. Jde o stejné byty 1+1 s předzahrádkou, která se u jednotlivých bytů liší plochou. Určené ceny se pohybují mezi 45 000 a 55 000 korun za metr čtvereční.

V úterý soud rozhodl, že se lidé do měsíce ze svých domovů musejí vystěhovat. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Byty z konkurzu po zkrachovalém H-Systemu si budou moci současní majitelé odkoupit o 20 až 25 procent levněji

Současným uživatelům těchto deseti bytů se prodejní cena při případném odkupu sníží v průměru zhruba o 15 procent, což představuje výši investice, kterou lidé vložili do dostavby bytů, řekl ve čtvrtek šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.

Ceny stanovené posudkem nyní musí schválit soud, do prodeje by mohly byty jít v druhé polovině října. Prodávat se budou prostřednictvím inzerátu na internetu, zájemci budou muset svou nabídku podat v obálce. Současní uživatelé budou mít na odkup přednostní právo, musí ale nabídnout více než případný vítěz aukce. Pokud nebudou chtít za byt zaplatit cenu, kterou určí vítězná nabídka, bude byt prodán dotyčnému zájemci. Nynější uživatelé budou moci vyšší cenu nabídnout po otevření obálek s nabídkami, budou tak vědět, o jakou jde částku.

„Měli jsme snahu tam opravdu zohlednit všechno, vnímali jsme sociální aspekt,“ řekl Pavel. V potaz vzali znalci stáří bytů, stav, dispozice i další skutečnosti, například jestli byt má předzahrádku nebo balkon. Podle informací ČTK se pro cenu bere v potaz například i to, že se Horoměřice nacházejí v dráze letadel létajících na letiště v Ruzyni.

H-System. Kdysi jméno stavební firmy, dnes synonymum pro celonárodní ostudy.
V pondělí se mají zástupci družstva setkat s konkurzním správcem Monsportem. V...

Prvních deset posudků určilo cenu u deseti bytů 1+1 o výměře 35,5 metru čtverečních. Každý z bytů má navíc předzahrádku, jejichž rozlohy se ale liší, pohybují se od 25 až do 105 metrů čtverečních. Výsledná cena za byt se tak odvíjí od jeho skutečného stavu i velikosti zahrádky. Podle Pavla nejde o typický vzorek bytů po H-Systemu v Horoměřicích, další byty jsou totiž větší, jejich cenu určí další znalecké posudky.

„Vítáme, že se ledy pohnuly a že se naše dvacetiletá kauza blíží ke konci,“ řekl v reakci na první posudky předseda bytového družstva Svatopluk Martin Junek. Družstvo sdružuje některé bývalé klienty H-Systemu. Junek ale nesouhlasí s hodnotou dostavby, kterou určil posudek. „Ptám se, jestli se nespletli a ta čísla neotočili. My tvrdíme, že bylo 15 procent prostavěno a my jsme do toho vložili 85 procent,“ řekl Junek. Za stanovené ceny budou podle něj byty pro řadu nynějších obyvatel nedosažitelné.

Určená výše investice do dostavby podle Junka odpovídá době před 20 lety, ceny bytů se ale určují ze současné ceny. „Ten zápočet je velmi malý a neodpovídá tomu, co jsme do toho vložili,“ řekl.

Všechny znalecké posudky by měl mít věřitelský výbor do konce října. Následně budou byty postupně uváděny do prodeje, výsledky všech výběrových řízení by mohly být známé na přelomu jara a léta příštího roku. Noví majitelé u všech bytů by mohli být do katastru zapsáni do konce příštího roku. Na podání cenových nabídek budou mít lidé šest týdnů od zveřejnění inzerátu.

Ceny se budou odvíjet na základě původního stavu

Současní uživatelé budou moci od výsledné ceny odečíst hodnotu dostavby, u každého bytu je tato hodnota jiná, záleží na původním stavu, z jakého byl konkrétní byt dostavovaný. Byty se budou prodávat i se současnými obyvateli. Podle Pavla bude na nových majitelích, jak se k problému postaví. Dodal ale, že v 60 bytech žije jen asi 15 původních rodin, zbylých 45 bytů je podle něj pronajímáno někomu jinému.

Domy H-Systemu v Horoměřicích dělí konkurzní správce na byty, jejich prodej vynese více peněz

Byty se budou prodávat jednotlivě, domy byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Poslední dostupný posudek odhadl cenu nemovitostí zhruba na 240 milionů korun. Jaká bude současná cena, zatím není jasné. Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. ÚS uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím nesouhlasí.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.

Spory kolem H-Systemu se táhnou již od konce 90. let

  • Spor kolem domů v Horoměřicích u Prahy, které dostavěla část klientů H-Systemu, patří k posledním dozvukům kauzy, jež se táhne již od konce 90. let. Jádrem sporu mezi družstvem Svatopluk a konkurzním správcem Josefem Monsportem byl způsob, jakým se někdejší klienti H-Systemu dostali k nemovitostem. Po krachu společnosti, která slibovala cenově dostupné domky, část podvedených založila v říjnu 1997 družstvo Svatopluk, které svépomocí dokončilo nemovitosti v Horoměřicích u Prahy.
  • Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil, jeho nástupce Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Z výtěžku měli být uspokojeni všichni klienti firmy, tedy i ti, kteří H-Systemu zaplatili a po krachu nezískali ani hrubou stavbu ani pozemek. Členové družstva vedli s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.
  • Pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy, zlom ovšem přinesl koncem července 2018 rozsudek Nejvyššího soudu. Družstvo podle něj pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a v podstatě tak investovalo do cizího majetku. Podle NS šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, ale jen předběžnou domluvu s tehdejším konkurzním správcem o dostavbě a následném prodeji za pevně stanovenou cenu.
  • V létě 2018 Nejvyšší soud rozhodl, že lidé mají vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Bytové družstvo Svatopluk se následně obrátilo na Ústavní soud (ÚS), který nejprve v srpnu 2018 odložil nucené stěhování. Před rokem ale ústavní soudci stížnost družstva proti verdiktu NS odmítli. Poté se začal chystat prodej domů, pro zjednodušení úředně rozdělených na jednotlivé bytové jednotky.
  • Věřitelský výbor loni v říjnu uvedl, že je přednostně nabídne dosavadním uživatelům, spor se ale vede o to, jakou by měli dostat slevu. Podle informací z letošního srpna by nynější obyvatelé měli dostat slevu ve výši 20 až 25 procent oproti tržní ceně, s tím ale nesouhlasí bytové družstvo Svatopluk. Zhodnocení, které by se mělo započíst dosavadním uživatelům, by podle něj mělo být 85 procent z hodnoty stavby.
  • Verdikt Nejvyššího soudu, podle kterého jsou mimo jiné neplatné nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli, předloni kritizovali vrcholní politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády v souvislosti s případem mluvil o nespravedlnosti, po setkání s členy družstva pak řekl, že případem se bude zabývat vláda, jež podle něj požádá příslušné složky o prověření konkurzu.
  • Prezident, který v září 2018 u ÚS podpořil podání družstva Svatopluk, prohlásil, že rozsudek NS vyvolává spolu s dalšími verdikty vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Zemana za jeho slova kritizoval soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který se kauzou zabýval. Poukázal na roli bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa a na jeho propojení s H-Systemem.
  • Politici se kauzou a možným odškodněním klientů zabývali i později, loni v srpnu ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) oznámila, že nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné odškodnění vyřešit. Premiérovi Babišovi proto doporučila možnost mimořádného opatření vlády. Předseda vlády to ale odmítl s tím, že nechce lidi odškodňovat ze státního rozpočtu. Místo chtěl podpořit změnu zákona, který by umožnil pro klienty použít prostředky, získané prodejem majetku lidí, kteří je podvedli.
  • Peníze z prodeje bytů v Horoměřicích mají sloužit k uspokojení věřitelů. Největší, zhruba miliardovou pohledávku drží firma Gomanold s kyperským majitelem. Společnost, za niž jedná podnikatel Marek Galvas, se zaměřuje na odkup a vymáhání pohledávek, v poslední době se angažovala i kolem vagonky Legios nebo výrobce tramvají Inekon. Podle médií má Galvas blízko ke skupinám Czechoslovak Group a J&T. Druhým největším věřitelem je družstvo Svatopluk, jež přihlásilo pohledávku 453 milionů korun.
  • Jednání Gomanoldu, který odkoupil původní pohledávku Komerční banky, která H-Systemu poskytla stamilionové úvěry, opakovaně kritizoval lidovecký senátor Jiří Čunek. "Tu pohledávku koupila za 70 milionů a už získala 142, takže vydělala bohatě," prohlásil předloni. Podle dostupných údajů věřitelé z výnosů prodeje majetku H-Systemu získali větší sumy v letech 2011 a 2014, kdy se mezi ně rozdělilo 140 a 43 milionů korun, později přibyly ještě menší sumy.
  • Společnost H-System vznikla v listopadu 1993 a klienty přilákala sliby dostupného bydlení u Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Konkurz byl na firmu vyhlášen v listopadu 1998. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování H-Systemu odpykal 12 let vězení; propuštěn byl v roce 2016. Spolu s ním byli odsouzeni k podmíněným trestům i dva představitelé družstva Svatopluk Ivan Král a Pavel Středa, a to pro poškozování věřitele.
Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč