Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Verner mezi sudími

Česko

Zvláštní úkaz: krasobruslař vyhrál bez pomoci zákulisí

Čtvrteční triumf krasobruslaře Tomáše Vernera, který v Záhřebu získal zlatou medaili na mistrovství Evropy, je v kontextu českého sportu v lecčems výjimečný.

Proč? Obecně řečeno: Češi nejsou kdovíjak úspěšní ve sportech, kde záleží hlavně na hlasu rozhodčích; a takovým sportem krasobruslení je. Bodování, známkování - při tom leckdy hrají velkou roli zákulisní praktiky. A Češi nejsou právě zdatnými diplomaty, pokud jde o tahání za nitky.

Nadávání na rozhodčí - leckdy oprávněné - je také součástí české národní fanouškovské povahy. Křivda z finále fotbalového mistrovství světa v roce 1934 v Itálii, kdy tým kolem Pláničky „zařízl“ za spokojeného Mussoliniho potlesku sudí Eklund, zanechala zřejmě na duši tuzemského fanouška hlubokou jizvu. A co se vybaví fotbalovým příznivcům při vzpomínce na EURO 2000? Samozřejmě: „holohlavý mimozemšťan“ Collina.

Verner ale zvítězil, přestože Česko není žádnou krasobruslařskou velmocí, jejíž slovo by mělo rozhodující váhu při ovlivňování chodu tohoto sportovního odvětví. A „nezařízli“ ho ani sudí. Co se to děje? Ano: je tu výjimečný „osmičkový“ rok. Zřejmě i ve sportu.

Čtěte „Šampion Verner...“ na str. 24

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....