Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Verner razantně mění zvyky. Míří za Atlantik

Česko

PRAHA Všechno bude jinak. A se změní v Z a černá v bílou.

Krasobruslař Tomáš Verner hodlá na protrápenou olympijskou sezonu zapomenout a vyhlašuje zásadní změny v systému přípravy.

„Opustím svůj tréninkový tým a vydám se za moře,“ prozradil včera bývalý mistr Evropy, na nějž ve Vancouveru zůstalo chudičké 19. místo. „Chci si vyzkoušet, jak se trénuje v Americe i v Kanadě a pak se rozhodnu, co dál. „Dovedu si představit, že tam strávím několik roků anebo tam třeba i zůstanu...“ Verner si zjevně není jistý, jestli mu dosavadní systém tréninku vyhovuje. Tedy, kolem tří hodin denně na ledě pod neustálým dohledem svého trenéra.

„V zámoří na vás trenér sice taky dohlíží, ale jestli s krasobruslařem stráví tři čtvrtě hodiny, tak je to moc,“ objasňuje odlišné zvyky. „Dělá jen korekci výkonu.“

S trenéry Michaelem Huthem a Vlastou Kopřivovou tak dočasně přerušuje spolupráci a odletí tak trochu do neznáma.

„Nerozešli jsme se ve zlém, oba pochopili moje rozhodnutí,“ prohlásí s úlevou. „Vrátka zpět navíc zůstávají otevřená.“

Na severoamerickém kontinentu hodlá Verner vyzkoušet několik trenérů a střídat bude i sportovní centra. Chce si osahat podmínky, všímat si, jaká je součinnost trenéra se sportovci či jak se krasobruslaři připravují mimo led.

Za hlavu odhodí i svoje dosavadní jízdy. „Chci na ně zapomenout,“ řekne rázně. „Třeba Zorbu jsem měl sice hodně rád, ale z téhle sezony si už nechci brát nic. Chci ji úplně vymazat, vytlačit z podvědomí. Vzpomínky se mnou sice půjdou dál, ale jízdy budou nový.“

Otázkou však zůstává, jak dokáže přemluvit svoji psychiku, aby konečně přestala stávkovat a neškrtala mu úspěchy na velkých závodech. „Podnikám daleko extrémnější kroky, než jaké jsem kdy dělal,“ začal trochu tajuplně. „Začínám spolupracovat s jedním člověkem, který nemá klasický přístup k mentálnímu koučinku. Rozhodně nejde o sezení, při němž si povídáme o tom, jaké mám pocity anebo se rozebírá, jestli mám či nemám bojovnou náladu.“ Rozvíjí se spolupráce s Danielem Landou?

A pak dodal, že onen člověk je známý zejména v hudebním světě a spolupracuje i s thaiboxery či ultimativními závodníky.

Čímž je napovězeno víc než dost. O kom jiném by mohla být řeč než o Danielu Landovi, který mimochodem loni pomáhal i některým hokejistům Sparty.

„Jedná se skutečně o Landu?“ ptáme se Vernera.

„Vaše dedukce se ubírá správným směrem, ale jméno zatím ještě zveřejnit nechci.“

***

Minulou sezonu chci úplně vymazat, vytlačit z povědomí

Autor: