Informaci přinesl deník Právo.
"Požádala jsem krajské státní zástupce, aby provedli šetření k úplnosti vzdělání žalobců a zpětně ověřili, zda byly splněny všechny podmínky," řekla Právu Vesecká. Výsledky kontroly prý budou známy v nejbližší době.
Doktorský titul z plzeňských práv mají podle Vesecké pouze řadoví státní zástupci. Ze žalobců ve vyšších funkcích prý na skandálem zmítané škole nestudoval nikdo.
Nejvyšší státní zástupkyně navíc tvrdí, že nedopustí, aby byla kauza takzvaně zametena pod koberec. "Informace, které jsou zatím o celé věci známy, jsou hodně závažné a znepokojující. Už teď mohu říci, že pokud budou některé případy odloženy nebo zastaveny, tak zcela jistě využiji svého speciálního oprávnění nařídit kontrolu skončené věci," uvedla.
Právnická fakulta ZČU prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, jenž začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.
Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení a vyzvalo ZČU, aby přezkoumala udělené tituly. Na škole už funguje druhý týden speciální sedmičlenná komise, složená ze zástupců fakulty, vedení ZČU, univerzitního senátu, studentů a archivu školy. Z dosud prověřené první stovky z 500 absolventů je podle prorektora ZČU pro strategii a výzkum Františka Ježka problematických asi deset lidí.
Na vyšetřování aféry na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni bude navíc dohlížet i sněmovní komise. O jejím vzniku v úterý rozhodli poslanci s výjimkou většiny občanských demokratů.
j