Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veseckou kritizují už i státní zástupci

Česko

  19:10aktualizováno  20:37
PRAHA - Na Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou se valí jeden úder za druhým. Početné řady jejích kritiků rozšířila Unie státních zástupců, která Veseckou vyzvala "ke zvážení vhodnosti setrvání ve funkci". Jako důvod Unie uvádí ztrátu důvěryhodnosti.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká foto: ČTK

Unie státních zástupců schválila usnesení výraznou většinou hlasů. "Diskutovali jsme současnou situaci na Státním zastupitelství a zaznívaly kritiky, že je oslabená reputace a důvěryhodnost," řekl Lidovkám mluvčí Unie Jan Lata.

"Zazněl návrh, že jedním z kroků, jak napravit situaci, je vyzvat Veseckou, aby zvážila své setrvání ve funkci. Návrh byl předložen a výraznou většinou hlasů byl schválen," popsal Lata.

Stalo se tak poprvé v historii, kdy Unie vyzvala Nejvyššího státního zástupce, aby přemýšlel o rezignaci.

Na Veseckou se valí vlny kritiky kvůli  případu odvolaného státního zástupce v Liberci Adama Bašného, kterého z vedoucí pozice sesadil jeho nadřízený, ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec, s tím, že opakovaně manažersky pochybil a komentoval kauzy, které nebyly jeho, zejména vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Popularitu Vesecké nezajistila ani kauza takzv. "Justiční mafie", ani výměna dohledu nad vyšetřováním případu předsedy lidovců, které vedlo až k zastavení Čunkova stíhání.

Odvolání Vesecké požaduje Strana zelených. "Toto je další velmi silný argument, který by ministr spravedlnosti neměl opomenout a přeslechnout, když se mu profesní stav ozývá, že situace není v pořádku. A aby s tím zároveň přišel na vládu a informoval ji a dal návrh, jak hodlá situaci řešit,“ řekl LN šéf zelených Martin Bursík.
V minulých dnech mluvil o odstoupení Nejvyšší státní zástupkyně i šéf ČSSD Jiří Paroubek a také ombudsman Otakar Motejl. ODS ale za Veseckou stojí.

Vesecká usnesení unie nekomentovala. Její mluvčí Renata Malinová ovšem výzvu profesní organizace státních zástupců spíše bagatelizovala. "Nejvyšší státní zástupkyně se s úvahami i okolnostmi, které vedly k prohlášení Unie státních zástupců, seznámí, byť uvedené sdružení dle platných stanov čítá toliko do dvou set státních zástupců," uvedla Malinová. "Vzhledem k politickým komentářům stanovisko unie nejvyšší státní zástupkyni nepřekvapuje,“ dodala.

Unie státních zástupců je dobrovolným sdružením a organizuje se v něm asi třetina státních zástupců z celkového počtu 1200. Schází se jednou do roka. "Jsme jediná stavovská organizace, která reprezentuje zástupce," vysvětlil Lata. "Někteří zástupci jsou aktivní, jiní ne. Kdyby nás bylo osmdesát procent, tak by to samozřejmě mělo větší váhu," připustil Lata. "Ale pokud existuje nějaká stavovská organizace, která reprezentuje zástupce, tak je to Unie, a jestli je nás třetina nebo čtvrtina, to nehraje roli."

Na čtvrtečním sjezdu státní zástupci o Vesecké hodně diskutovali. "Ale pan Bašný se nezapojoval," odmítl Lata angažování odvolaného zástupce, který je ve výkonném výboru Unie.

Autoři: , ,