Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za Drtinovou se postavil i Veselovský. Žádá vedení ČT o vysvětlení

Martin Veselovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Veselovský | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Odvolání moderátorky Daniely Drtinové z pořadu "Události, komentáře" vyvolalo bouřlivé reakce. Vedení televize argumentuje tím, že Drtinové nabídlo moderování jiného pořadu, odboráři a nově i její kolega Martin Veselovský však odvolání kritizují.

O vysvětlení stáhnutí Drtinové z pořadu požádal Martin Veselovský v dopise adresovaném řediteli ČT. Spolu s ním ho podepsali i dva editoři pořadu Události, komentáře.

Reakce Martina Veselovského k odvolání Drtinové

Vážený pane řediteli,

vzhledem ke zprávám v médiích, které zásadním způsobem zpochybňují budoucí nezávislost a objektivitu pořadu Události, komentáře, Vás musíme požádat o vysvětlení důvodů odvolání Daniely Drtinové z moderování pořadu.

Na řadě schůzek vedení Zpravodajství a redakce Událostí, komentářů k pořadu a jeho směřování, které se za poslední téměř dva roky uskutečnily, nebyla nikdy zpochybněna profesionalita či objektivita Daniely Drtinové při vedení rozhovorů a diskuzí. Naopak byl její výkon hodnocen kladně, a to nejen vedením ČT24, ale i diváky: i kvůli jejím výkonům roste sledovanost pořadu, která dosahuje v tomto roce rekordních hodnot po přesunu na digitální kanál ČT24, i velmi vysoká divácká spokojenost s pořadem podle interního měření České televize.

Pokud byla Daniela Drtinová odvolána z moderace Událostí, komentářů bez uvedení konkrétních důvodů a navíc v době před pravděpodobnými mimořádnými volbami do Poslanecké sněmovny, vyvolává to vážné obavy ze snahy otupit hlavní večerní zpravodajskou relaci ČT24 během předvolební kampaně. V takovém případě by byla fatálně oslabena důvěryhodnost nejen Událostí, komentářů, ale i celého zpravodajství České televize.

S pozdravem,

Martin Veselovský, moderátor UK
Jan Ouředník, editor UK
Jan Rozkošný, editor UK

Moderátorka Drtinová potvrdila informaci vedení televize, že dostala nabídku na vedení nového pořadu, řekla však, že to s ní nebylo předem konzultováno a že to vnímala jako sesazení ze současné pozice. "Pokud moderuji pořad, který generální ředitel označí za nejlepší, pak můžu nabídku na vedení jiného těžko vnímat jako povýšení," řekla. Drtinová se v pondělí kvůli tomu má sejít s Dvořákem. "Můj odchod nebyl dobrovolný," řekla Drtinová s tím, že vedení k její práci žádné výhrady nemělo.

Nezávislé odbory České televize kvůli stažení moderátorky Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře kritizovaly vedení veřejnoprávního média . Podle odborů panuje podezření, že moderátorka byla odvolána na politickou objednávku.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák zopakoval, že Drtinová dostala nabídku na vlastní pořad se svým jménem, což považuje za profesní růst. Politické tlaky do záležitosti podle něj vnášejí odbory.

ČTĚTE TAKÉ:

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...