Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veslařský spor je stále živý

Česko

S trenérem párové čtyřky Kruťjakovem svaz pro Peking nepočítá, ale Dukla za ním stojí

PRAHA V úterý byl poslední termín, kdy mohl Český olympijský výbor zaslat do Pekingu tzv. nejširší seznam účastníků olympijských her. Učinil tak, seznam čítal 606 jmen, tedy i sportovců, kteří přicházejí v úvahu.

„Jméno trenéra Sergeje Kruťjakova na seznamu není, veslařský svaz jej asi nenahlásil,“ krčí rameny František Dvořák, místopředseda ČOV a šéf české olympijské mise.

Spor, který se rozhořel v lednu, kdy předsednictvo svazu odvolalo Kruťjakova od párové čtyřky, stříbrné z OH v Aténách, je stále živý.

„Sergej nevytvořil skupinu párových veslařů, k dispozici má jen čtyři borce. Co když se někdo zraní? A když nesouhlasil, aby o složení párovky rozhodl ústřední trenér Přemysl Panuška, řekli jsme, že to bude dělat Panuška. Do výpravy pro Peking jsme Kruťjakova tudíž nenahlásili,“ říká svazový šéf Jiří Kejval.

„Dalo se to čekat, pro svaz jako bych neexistoval,“ pokyvuje hlavou Kruťjakov. Ruský kouč pracuje s párovkou od roku 2002, výsledkem byla stříbra z MS v roce 2003 i z olympiády. České veslování jej tehdy oslavovalo.

A dnes? „Život je boj,“ usměje se hořce.

Dukla se za něj, svého zaměstnance, už v zimě postavila, měnit kouče nedlouho před olympiádou jí připadá nekoncepční. Došlo k paradoxu - na reprezentačním soustředění v Seville vedl dva týdny přípravu Panuška, při dvou dalších kempech Dukly v Itálii zase Kruťjakov.

„Na Sergeje hodili, že nevychoval do párovky nástupce,“ přemítá šéftrenér veslařů Dukly Filip Koudela. „Ale kde je vzít, když je mladých veslařů tak málo? Nemyslím, že by změna trenéra v tuto dobu měla přinést zlepšení. Ať Panuška dohlíží ze své funkce na metodickou stránku. Kolik let už nikoho netrénoval? Osm? Deset? Když se to dozvědělo vedení Armádního sportovního centra Dukla, zaznělo jen - copak na svazu nemají rozum?“

David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček a Petr Vitásek, to je ten čtyřlístek, který by si mělo české veslování hýčkat.

„A ne do nás pořád bušit jen proto, že stojíme za Sergejem,“ říká mluvčí posádky Hanák. „Že svaz nenahlásil Sergejovo jméno pro Peking? To má být legrace? To s námi bude Sergej pracovat do začátku srpna a do letadla nasedneme s Panuškou, který na soustředění v Seville neměl ani vlastní tréninkové plány? Celé je to nechutné, svazoví funkcionáři nás nenechají v klidu,“ horlí.

Všichni čekají na Mnichov Že celá situace párovce škodí, si myslí i Koudela. „Máme tak málo špičkových veslařů, a ještě jim děláme šprajcy? Ti kluci jsou podvědomě rozhození. Někdo by už měl říct dost, končíme s tím, ale rozhodně nechci po Sergejovi, aby odcházel od rozdělané práce. Jenže ti ješitové na svazu by to asi nepřežili,“ obává se šéf veslařů Dukly.

Prvním závodem párové čtyřky bude Světový pohár v Mnichově na začátku května.

„Teď se párovka připravuje v Dukle s Kruťjakovem. Jestli se ale v Mnichově nedostane do finále, bude to konečná,“ mračí se Kejval.

„Jenže my chceme vyhrát olympiádu, takže z Mnichova bereme jen medaili. Pojedeme tam za sebe, ale i za Sergeje,“ má jasno Hanák.

Podle Františka Dvořáka z ČOV lze listinu účastníků olympiády doplňovat do 24. července.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat