Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmír se spikl proti sondě

Česko

LOS ANGELES Sonda Phoenix na Marsu má potíže s komunikací, odběr vzorků půdy se zpozdí. Družice Mars Odyssey, která má předávat Phoenixu pokyny ze Země, se přepojila do nouzového režimu, oznámila v noci na včerejšek agentura AP.

„Phoenix kvůli tomu nedostal instrukce, aby zaryl lopatku na konci robotického ramene do povrchu Marsu a pátral po základních stavebních kamenech života,“ řekl Chad Edwards, hlavní telekomunikační inženýr laboratoře amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v Pasadeně.

Inženýři, kteří se snaží potíže Odyssey opravit, uvádějí, že družice zůstane vypnutá do soboty. Předběžné šetření podle Edwardse zjistilo, že nouzový režim se patrně spustil kvůli vysokoenergetickým částicím z vesmíru, které narušily počítačovou paměť družice. Samotná sonda je podle něj v pořádku.

Jde už o druhý komunikační problém, který zpozdil program sondy na Marsu. Už dva dny po přistání se na několik hodin přerušilo spojení mezi Phoenixem a družicí Mars Reconnaissance Orbiter. Ta z neznámých příčin vypnula vysílání vysokofrekvenčních rádiových signálů, jež jejím prostřednictvím posílá pozemní řídicí středisko sondě. Právě proto, aby se podobný výpadek neopakoval, rozhodl se NASA používat ke komunikaci s Phoenixem i další družici Mars Odyssey.

Phoenix měl odebrat vzorek marsovské půdy v místě, které vědcům připadá velmi slibné, protože se v něm pod povrchem nachází vrstva něčeho, co by mohl být led. „Může to být sůl, ale může to také být ledová vrstva, po níž pátráme,“ řekl hlavní vědecký pracovník projektu Phoenix Peter Smith z Arizonské univerzity.

Pokyn k odebrání vzorku vyšlou vědci znovu prostřednictvím družice Mars Reconnaissance Orbiter.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat