Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmírná stanice ISS má starosti: utekl pavouk

Česko

HOUSTON Pavouk se tak docela neztratil, jenom není k nalezení. Touto větou se snaží manažeři NASA zmírnit obavy z pobytu nezvyklého obyvatele na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Jeden ze dvou pavouků, kteří do kosmu doputovali minulý týden raketoplánem Endeavour, zmizel ze své přepravky. „Nevěříme, že by se mu povedlo utéct z nákladového prostoru,“ řekl náměstek ředitele programu ISS Kirk Shireman. „Jsem si jistý, že ho během následujících dní najdeme, jak si někde plete síť,“ dodal.

Astronauti se naopak domnívají, že se pavoukovi nějak povedlo dostat do přepravky svého kolegy, od kterého měl být po dobu experimentu oddělen. Tuto hypotézu ale zatím nelze ověřit. Pavouk číslo dvě totiž svou přepravku zaplnil sítěmi, aby přestal volně poletovat. V propletených shlucích nejde poznat, kolik pavouků zde je.

Pavouky do vesmíru vyslali vědci z Coloradské univerzity v naději, že s jejich pomocí zodpoví otázku školáků: Jak tkají pavouci sítě ve vesmíru?

Pokračování na straně 16

Dokončení ze strany 1

Odpověď na otázku, jak drobní dravci tkají svoje sítě v mikrogravitaci, bude s největší pravděpodobností znít: „Těžko.“ „Síť je víceméně trojrozměrná a vypadá, jako by byla prostě všude uvnitř pavoučí přepravky,“ hlásí Sally Magnusová, která má na starosti vědecký výzkum na ISS.

Není to jediný zádrhel, který potkal v posledních dnech posádku Mezinárodní kosmické stanice. Při úterním výstupu přišli totiž astronauti o brašnu s nářadím. Hlavním úkolem astronautů bylo vyčistit a opravit natáčecí systém jedné ze tří solárních antén ISS.

Hned na začátku výstupu jeho vedoucí, Heidemarii Stefanyshynové Piperové uletěla brašna s nářadím. Stalo se to ve chvíli, kdy se snažila očistit si ruce od oleje, který vytekl z prasklé mazací pistole. Stačila si jen povzdechnout: „Super.“ Taška měla přibližně rozměry diplomatického kufříku a jde o jeden z největších předmětů, jaký kdy kosmonaut ve vesmíru upustil. Svůj úkol ale astronautka splnila, o nářadí se s ní podělil kolega Steve Bowen, který měl stejné vybavení.

Odborníci se nebojí toho, že by brašna s nářadím plující vesmírem mohla narazit do vesmírné stanice nebo do raketoplánu Endeavour. V opravě solární antény budou astronauti pokračovat i při dalších třech výstupech, o zbývající mazací pistole se podělí nebo si mohou pomoci pistolemi určenými na opravu raketoplánu.

Autor: