130 let

Vzácná soška je pojištěna na milion korun | foto: ČTK

Věstonická venuše se vrací do Brna

Česko
  •   8:56
PRAHA - V Národním muzeu skončila včera nejúspěšnější výstava od listopadu 1989. Lovci mamutů přilákali do historické budovy muzea na Václavském náměstí zhruba 600 tisíc návštěvníků. Přesný počet nebyl včera v podvečer zatím znám.
Výstavě zaměřené na život pravěkých lovců přidávala kromě interaktivních prvků a věrných replik pravěkých chýší na atraktivitě především originální soška Věstonické venuše. Tu do Prahy za přísných bezpečnostních podmínek zapůjčilo Moravské zemské muzeum v Brně.

„Věstonická venuše se tam vrátí v úterý dopoledne. Stejně jako při cestě do Prahy bude přísně střežena členy policejního útvaru rychlého nasazení,“ uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Vzácná soška z období paleolitu je pojištěna na milion korun.

Od 11. listopadu loňského roku byli Lovci mamutů pro obrovský zájem dvakrát prodlouženi.
 
Muzeum se podle Lukeše bude snažit na nebývalý úspěch navázat dalšími výstavami.Začátkem listopadu pozve návštěvníky na výstavu nazvanou Stopy lidí, která bude mapovat cestu lidstva po Zemi i mimo ni. „Jedním z nejzajímavějších exponátů bude zapůjčená československá vlajka, kterou v roce 1972 vzal s sebou na povrch Měsíce astronaut Eugene Cernan. Měl totiž československé předky,“ vysvětlil Lukeš.

Příští rok muzeum otevře výstavu ke 190. výročí svého založení s názvem Němý svědek pohnutých dějin a chystá také překvapení k výročí 21. srpna 1968.

Výstavu, která by podle Lukeše mohla podobně jako Lovci mamutů přitáhnout velkou pozornost, plánuje muzeum na rok 2009. Má představit vznik Země a života na ní.
Autor: Jana Nováková
  • Vybrali jsme pro Vás