25. ledna 2011 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Veterináři jsou zděšení. Lidé dělají ze psů vegetariány

Lidé dělají ze psů vegetariány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé dělají ze psů vegetariány | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Táta vegetarián, máma vegetariánka, děti vegetariáni. A pes? Také vegetarián. I když by podobný model rodiny většina lidí zařadila spíše do doby válečného nedostatku potravin, někteří tuzemští psi se musejí bez masa obejít i nyní. Důvodem je přesvědčení některých majitelů psů o tom, že vegetariánství je prostě ten nejlepší způsob života.

Veterináři jsou z podobných názorů zděšení, a hovoří dokonce o podezření z týrání zvířat. Pes je podle nich prostě masožravec a pouze rostlinná strava mu nesvědčí.

"S lidmi, kteří krmí psy jen rostlinnou stravou, se skutečně setkáváme a já to osobně považuji za zhovadilost," říká veterinář Jan Hnízdo z pražské veterinární kliniky Bílá Hora. Pokud pes podle něj nedostává vůbec žádné maso, musí se to negativně projevit na jeho zdraví. Lidem, kteří své vegetariánství či veganství přenášejí na své čtyřnohé miláčky, se snaží vysvětlit, že pes není člověk. "Jenže mnoha lidem takové vysvětlení nestačí, jsou přesvědčeni, že pro psa dělají z hlediska stravy to nejlepší," tvrdí veterinář.

Anketa

Čím krmíte svého psa?

masem 888
granulemi 2978
masovými konzervami 299
žere to, co jíme my (zbytky) 367Týrání ovesnými vločkami?
"Měli jsme tady pacienta, tříletého, kterého majitel krmil takřka výhradně vločkami. Ten pes vypadal na patnáct let, nebýt včasné léčby, takřka jistě by dlouho nepřežil," říká zase Ondřej Škor z veterinární kliniky Jaggy Praha. Klinika podle něj zvažovala, zda případ ohlásí policii, nakonec ale došla k závěru, že majitel zvíře zřejmě netýral záměrně, byl přesvědčen, že psovi neubližuje. Když pes onemocněl, vyhledal veterinární pomoc.

Ačkoliv se prakticky všichni oslovení veterináři shodují v tom, že vegetariánství u psů je nesmysl, zastáncům tohoto způsobu stravování občas vlijí krev do žil podobné zprávy, jaká přišla tento týden z Rakouska. Majitel zvířecího domova v rakouském Schabenreithu oznámil, že prakticky všechny psy ve svém útulku krmí pouze rostlinnou stravou. A veterinární správa při oficiální kontrole ani rozborem krve neobjevila, že by zvířata trpěla nějakým nedostatkem vitaminů či jiných důležitých látek.

Pes si může vybrat - nudle, rýže nebo maso
"Neděláme to z nějakých etických důvodů, ale kvůli tomu, že tato strava prospívá psům, kteří se k nám dostali s různými typy alergií a kožních onemocnění," tvrdí ředitel zvířecího domova Harald Hofner.
Když pes nudle či rýži odmítá, dostane maso. Psi údajně dostávají třeba nudle, rýži, ovoce, zeleninu či obilné směsi. "Osmdesát procent z nich tu stravu žere, těm, kteří ji odmítají, dáváme samozřejmě maso," říká Hofner.

I český veterinární dozor však považuje podobné pokusy za potírání psí přirozenosti. "Psi jsou všežravci, jedí samozřejmě i rostlinnou stravu, živočišná ale je v jejich jídelníčku velmi důležitá," říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!