Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Veterináři nařídili kvůli zakázanému léčivu stáhnout med Landis, obsahoval zbytky antibiotika

Zpracování medu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpracování medu. | foto: Reprofoto

Praha Veterináři nařídili stáhnout 24 kilogramů medu Landis, který prodával řetězec Globus a nacházel se ve skladu ve středních Čechách. Med obsahoval zbytky antibiotika dapson, které se u zvířat určených pro výrobu potravin v Evropské unii nesmí používat.

Jde o první výskyt v Česku v potravinách této látky, která je využívaná na léčení lepry, a první výskyt reziduí antibiotik v medu od kauzy Včelpo, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Dapson se využívá na léčení lepry. Podle mluvčí Globusu Rity Gabrielové řetězec stáhl z preventivních důvodů výrobky všech šarží od tohoto producenta z prodeje.

Konzumací medu, který obsahuje zbytky antibiotik, se lidé nevystavují akutnímu nebezpečí. Zbytky léčiv ale zvyšují z dlouhodobého hlediska odolnost bakterií vůči antibiotikům, čímž snižují jejich účinnost. Kolik medů se ze 60kusové šarže povedlo stáhnout, veterinární mluvčí zatím nevěděl. Veterináři prověřili ještě jednu šarži medu, a to s negativním výsledkem. V tuto chvíli nemají informace, že by med šel ještě do jiných prodejen.

„Tyto medy jsme stáhli ze všech hypermarketů okamžitě, důvodem bylo podezření na jejich nevyhovující kvalitu. Z preventivních důvodů jsme stáhli výrobky všech šarží tohoto distributora. V tuto chvíli je neprodáváme,“ sdělila Gabrielová. Pokud zákazníci výrobky koupili, mohou je vrátit v jakémkoliv hypermarketu Globos a dostanou zpátky peníze.

Veterináři pozastavili distribuci šarže v prosinci

„Podnětem pro kontrolu byl výsledek testu zveřejněného začátkem prosince deníkem Blesk. Vyšetření v německé akreditované laboratoři mělo v rámci spotřebitelského testu objednaného deníkem detekovat přítomnost dapsonu. Vyšetření úředních vzorků v Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv tuto informaci potvrdilo,“ uvedl mluvčí.

Na začátku prosince veterináři pozastavili distribuci této šarže, nyní nařídili jeho likvidaci a informovali slovenské orgány. Med distribuovala firma Alfa-R ze Slovenska. Přesný název medu je Landis, med květový a medovicový se zemí původu ze zemí EU a mimo EU a datem minimální trvanlivosti do září 2022.

„Přípravky s účinnou látkou dapson jsou schváleny pro použití pouze v humánní medicíně, nikoliv pro použití u potravinových zvířat. U lidí se používají zejména k léčbě lepry a dalších onemocnění,“ dodal mluvčí.

Naposledy se zbytky antibiotik v medu objevily v ČR v kauze podniku Českého svazu včelařů Včelpo, která vypukla v roce 2015. Tehdy se ukázalo, že dosud nezjištěný člověk přimíchával do českého medu ukrajinský. V Evropské unii je léčení včel antibiotiky zakázané. Milionové pokuty dostal výrobce i prodejci medu. Kauza se tehdy řešila i na státní úrovni, protože přes svaz se přerozdělují dotace pro včelaře.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...