28. února 2019 16:55, aktualizováno  18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Salmonela ve víc než tuně kuřecích stehen. Veterináři našli další závadné maso z Polska

Drůbežárna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drůbežárna (ilustrační foto). | foto: MAFRA

Louny Ve 1200 kilogramů mražených kuřecích stehen z Polska našli veterináři salmonelu. Zásilku objevili ve velkoobchodním skladu Petr Novotný - Gastroplus v Lounech. Veterináři nyní zjišťují, kam maso dále šlo, část zásilky byla distribuovaná do stravovacích služeb. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Kontaminovaného masa může být více, stejná šarže šla i do Královéhradeckého, Zlínského a Olomouckého kraje. Zboží vyrobila polská firma Inter-Natural 2000.

„Dnes už ve firmě nejsme, takže se k situaci nemůžeme vyjádřit. Podrobnosti poskytneme já, nebo majitel firmy v pátek,“ řekl obchodní ředitel lounské firmy Lukáš Vopršel.

České úřady se v poslední době zabývaly problémy s polským hovězím masem, kde se našla salmonelóza. Od čtvrtka kvůli němu platí mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích. Nyní se objevilo i drůbeží s choroboplodnými zárodky.

„Uvedených 1200 kilogramů kuřecího masa bylo součástí zásilky stejné komodity téhož původu o celkové hmotnosti 4800 kilogramů. Veškeré nedistribuované mražené drůbeží maso, celkem 3940 kg, bylo zajištěno a uskladněno odděleně a čeká se na laboratorní výsledky,“ dodal mluvčí. V drůbežím mase bývá salmonela častěji než v hovězím.

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou.

Část dodávky kuřecích stehen z Polska s bakterií salmonely odešla z lounské firmy k zákazníkům. Některé z nich už oslovila, další osloví co nejdříve.

ČTK

Komerčni pozemek, 4431 m2, Kostelec nad Orlicí
Komerčni pozemek, 4431 m2, Kostelec nad Orlicí

Zoubkova, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
15 000 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz