Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Veterináři navrhují oplotit dálnice D1 a D2. Kvůli moru prasat

Myslivci na Zlínsku vyhlásili velký lov divokých prasat. Důvodem byl africký... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Myslivci na Zlínsku vyhlásili velký lov divokých prasat. Důvodem byl africký... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jihlava Dálnice D1 a D2 by se mohly důkladně oplotit, aby se zabránilo rozšíření afrického moru prasat na západ. Veterináři o tom jednají s Ředitelstvím silnic a dálnic, řekl v úterý na tiskové konferenci v Jihlavě ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Do konce června testy potvrdily nákazu u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy. V zamořené oblasti na Zlínsku myslivci společně s policií ulovili skoro 3200 kusů černé zvěře, která skončila v kafilériích.

Úplně celá dálnice se podle Semeráda oplotit nedá, musí tam zůstat koridory. Moderní ohrazení je podle něj zahloubené do země s dvířky, která se otevírají ven do krajiny, zvířata se tak skrz ně na dálnici nedostanou. Pokud by se choroba šířila z východních států přirozenou cestou, tedy skrze populaci divokých prasat, mohlo by jít o funkční zábranu.

Problémem je podle Semeráda vydávání územních rozhodnutí, takže se snaží apelovat na úřady, aby povolení ke stavbě plotů Ředitelství silnic a dálnic dávaly. Samotná stavba je podle Semeráda jednoduchá. Ředitelství silnic a dálnic k instalaci plotů uvedlo, že se z časových důvodů k věci vyjádří až ve středu.

Naposledy veterináři zaznamenali africký mor u prasete v dubnu, šlo ale o divočáky uhynulé v té době už čtvrt až půl roku. Virus tak byl vlastně naposledy zjištěn v únoru. Pokud nebude nový pozitivní nález do čtyř měsíců, měla by být nákaza na Zlínsku podle Semeráda zvládnutá.

Veterináři již vyplatili za zástřelné na Zlínsku a nálezné za divoká prasata 114 milionů korun. Na celém území republiky se zástřelné zatím odkládá, nejsou na něj peníze, rozšíření by stálo skoro miliardu korun. Letos do konce května meziročně klesl počet zastřelených divočáků o více než 11 tisíc kusů na 61 300. Stát by podle Semeráda měl přijít s motivací, aby myslivci lovili prasata více.

Nemoc je nyní podle Semeráda rozšířená v Maďarsku, na pomezí Ukrajiny a Rumunska. V Polsku se podle něj řeší až na pětině území. Semerád uvedl, že opatření, která veterináři loni přijali, se ukázala jako úspěšná. Česká republika je podle něj jedinou zemí v EU, kde se povedlo chorobu izolovat.

Veterináři si také přejí změnu legislativy, aby mohli v případě nákaz rychleji reagovat. Chtěli by proto aktualizovat veterinární zákon, který je již ve vnitřním připomínkovém řízení na ministerstvu zemědělství, s ním by se měl novelizovat například i zákon o krajích nebo plemenářský zákon.

Myslivci budou moci získávat od července výjimečná povolení na lov daňků v zamořené oblasti. Veterináři ji prohlédli dronem a zjistili, že se v ní již divočáci nevyskytují, zato jsou tam právě daňci a srnky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?