PRAHA Prezident Václav Klaus se nevzepřel vůli poslanců, kteří zakázali zveřejňování odposlechů v médiích. Spornou novelu odmítl vetovat.
Zakrátko tak bude každému novináři, který zákon nebude respektovat, hrozit až pět let vězení nebo pětimilionová pokuta.
Předseda Syndikátu novinářů ČR Miroslav Jelínek označil Klausovo rozhodnutí za špatné. Jelínek se domnívá, že zákon, který začátkem ledna poslanci takřka „unisono“ odhlasovali, omezuje svobodu slova. Proto Klausovi zaslal dopis, v němž ho žádal, aby zákon vetoval. Odmítnutí zákona žádala i Unie vydavatelů, Světová asociace novin či mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.
Prosbu o zamítnutí zákona poslalo též patnáct šéfredaktorů českých médií včetně šéfredaktora LN Veselina Vačkova. Prezident jim v dopise odpověděl, že nechce upřednostňovat zájmy novinářů před zájmy občanů.
Klaus sporný zákon nevetoval, protože prý „ani z hlediska ústavnosti nevidí v tomto zákoně, který sněmovna přijala velkou většinou, žádný zjevný problém“.
Syndikát novinářů proto zvažuje další postup. Zbývá zřejmě jediná varianta: požádá senátory, aby podali stížnost k Ústavnímu soudu. „Ten zákon je nadbytečný. Stávající úprava dovoluje postihovat nesprávné zacházení s utajovanými skutečnostmi. Určitě budu vážně přemýšlet, zda podat stížnost. Mám signály i od některých kolegů, že by se k ní připojili,“ řekl senátor ODS Jiří Oberfalzer.
Také nezávislá senátorka Soňa Paukrtová se k stížnosti ráda připojí. „Mám za to, že ten zákon je zbytečný, protože všechno je již obsaženo v jiných ustanoveních. Ten zákon má něco společného s cenzurou a to není dobře. Kolega Jaromír Štětina se k tomu připojí naprosto jistě. Je to čistě o skandalizaci novinářů a o jejich postihu,“ řekla Paukrtová.
U vzniku zákazu zveřejňování stála neúmyslně vláda, která poslala do sněmovny novelu zakazující zveřejňování osobních údajů obětí zločinu. Problematické protiodposlechové paragrafy do novely začlenili členové sněmovního ústavněprávního výboru pod vedením Marka Bendy z ODS. „Opakovaně se v médiích objevují přepisy odposlechů z kauz, které pak třeba ani neskončily u soudu,“ vysvětlil již dříve Benda svou motivaci. Benda sice chápe, že by bylo lepší odhalovat zdroje úniků, tedy policisty či advokáty, tvrdí ale, že to je často nemožné.
Mezi nejznámější uniklé odposlechy patří telefonické rozmluvy fotbalových bafuňářů okolo Ivana Horníka. Na základě jejich sprostých promluv pak dokonce vznikla divadelní hra.
***
Výzvu šéfredaktorů a reakci prezidenta čtěte na straně 11
Text dopisu prezidenta Václava Klause předsedovi Syndikátu novinářů ČR Miroslavu Jelínkovi z 10. února 2009 Vážený pane předsedo, obdržel jsem Váš dopis, kterým mne jako představitel profesní novinářské organizace žádáte, abych vrátil Poslanecké sněmovně PČR k novému projednání novelu trestního řádu, jehož součástí je také ustanovení zvyšující rozsah sankcí proti tomu, kdo protiprávně zveřejní odposlechy telefonních hovorů občanů. Vašemu zájmu, respektive zájmu novinářské obce a majitelé médií, rozumím. Rolí prezidenta však není stát na pozicích jakékoli zájmové organizace, byť má v rukou mocné sdělovací prostředky, ale sledovat pokud možno zájem celku. Protizákonné zveřejňování policejních a jiných odposlechů před jejich soudním projednáním významně zkracuje a ohrožuje práva nevinných občanů. Jen soud může říci, zda odposlech přispěl k odhalení případné trestné činnosti či nikoli. Tuto roli v demokratickém státě nemůže nahrazovat kdokoli jiný, tím méně různí senzacechtiví novináři. Chci současně zdůraznit, že dlouhodobě oponuji snahám policie (ale i soukromých služeb) pořizovat stále větší počet odposlechů telefonních hovorů, a tím zásadně vstupovat do soukromí občanů a omezovat je. Ilegální zveřejňování těchto odposlechů pak navíc jen zvyšuje „poptávku“ po této sporné policejní metodě. Protože ani z hlediska ústavnosti nevidím v tomto zákoně, který Poslanecká sněmovna přijala velkou většinou, žádný zjevný problém, zákon k novému projednávání parlamentu vracet nebudu. Věřím, že pokud se odmyslíte od své funkce v Syndikátu novinářů, moje rozhodnutí jako občan pochopíte. S pozdravem Václav Klaus