130 let

Fiala a Zeman před osmi lety | foto: František Vlček, MAFRA

Fiala si může vzít příklad. ‚Jsem povinen odvolat ministra, ale u jmenování to není jisté,‘ řekl Havel Zemanovi

Česko
  •   15:55
Vůdce pětikoalice, která má pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně a která má již jasnou představu o složení nové vlády, se při postoji vůči prezidentovi může inspirovat tím, jak se Miloš Zeman choval, když byl sám premiérem. Budoucí pravděpodobný předseda vlády Petr Fiala má na reakci na odmítnutí jednoho z navrhovaných ministrů podrobný návod.

Zeman, který v minulosti několikrát prosadil své výhrady ke jménům, jež se měla objevit ve vládě, a nyní se vymezuje vůči dalšímu adeptovi na ministra, toto chování sám nesnesl. Prvního českého prezidenta Václava Havla výslovně kritizoval za to, že se mu nechtělo do jmenování jím navrhovaných kandidátů.

K tomu, jak má prezident postupovat při jmenování ministra, se Miloš Zeman v minulosti vyjadřoval zejména v roli předsedy jednobarevné vlády ČSSD, kterým byl v letech 1998 až 2002. Hned při jejím sestavování se dostal do sporu s prezidentem Václavem Havlem, který váhal nad některými Zemanem navrhovanými jmény ministrů, konkrétně nad budoucími šéfy resortů zahraničních věcí a vnitra Janem Kavanem a Václavem Grulichem.

Co by měl udělat Fiala?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 29. listopadu 2021. Anketa je uzavřena.

Zemanův odpor ignorovat a prosadit si svou3362
Zemana poslechnout a pirátského ministra nenavrhovat1333

„Vycházím z článku 68 ústavy, ústava platí pro každého. Tento článek jasně říká, že prezident jmenuje na návrh ministerského předsedy členy vlády... Z něho jednoznačně vyplývá, že tady se nemůžeme ptát, kdo se komu líbí a kdo se komu nelíbí... Pokud jde o jakési personální veto, já se domnívám, že by bylo v rozporu s citovaným článkem 68,“ řekl Zeman v červenci 1998 na Nově v pořadu 7 čili Sedm dní.

V něm se Miloš Zeman vyjádřil také ke způsobu odvolání ministra. „Jak víte, podle ústavy to navrhuje premiér a v takovém případě je to zaručené,“ prohlásil tehdy Miloš Zeman. „Stručně řečeno – o tom, kdo bude ve vládě sociální demokracie, rozhodují sociální demokraté,“ citovala pak Zemanova slova k tomuto tématu také v červenci 1998 Mladá fronta Dnes.

Havlovy filozofické výhrady

Neshody mezi Havlem a již premiérem Zemanem kvůli personálním krokům se znovu objevily o tři roky později, když prezident otálel se jmenováním ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra místopředsedou vlády. „Ty výhrady nejsou ani osobní, ani politické, jsou to výhrady filozofické. Já prostě nesouhlasím s jeho viděním, s jeho pojetím ekonomiky, jeho ‚technologické zóny‘ považuji za zničení naší země,“ řekl Havel. Zeman na Grégrovi trval a Havel jej vicepremiérem jmenoval.

Havel se tehdy ke svému postupu vyjádřil pro Právo. „Jsem povinen odvolat ministra, kterého si premiér už nepřeje mít ve vládě, ale u jmenování nových ministrů to není tak úplně jisté... Kdybych seděl na Hradě jenom kvůli tomu, abych podepisoval, co přede mne jiní položí na stůl, pak bych tu svou funkci zesměšnil. A až se pan předseda vlády Zeman jednou stane prezidentem, určitě by se na mne zlobil, že jsem dopustil, že takovouto roli musí hrát i on,“ prohlásil.

Havel se k některým Zemanovým návrhům na ministry vrátil ještě v rozhovoru pro Respekt v lednu 2003, krátce před odchodem z prezidentského úřadu. „Podle mého výkladu ústavy i podle výkladu ústavních právníků mohu jmenování odmítnout. Ale v takovém případě to samozřejmě znamená vážnou roztržku mezi prezidentem a premiérem. Žádný z těch případů se mi v té době nezdál tak vážný, aby stál za politickou krizi,“ řekl.

Miloš Zeman se pak k prezidentským pravomocem několikrát vyjádřil i po svém (jak se nakonec ukázalo dočasném) odchodu z aktivní politiky v roce 2002. „Domnívám se, že prezident by se měl zčásti vzdát svých až monarchistických kompetencí právě ve prospěch sjednocujícího politického dialogu,“ prohlásil například v deníku Právo v rozhovoru, který vyšel v roce 2003 v den prezidentské volby, v níž nakonec Zeman neuspěl.

„Podle naší ústavy jsou kompetence prezidenta značně omezeny. I když není pouhým kladečem věnců, jeho vliv se projevuje pouze v krizových situacích, jakou je například pád vlády a jmenování vlády nové. Jinak v kancléřském systému hraje rozhodující roli předseda vlády...,“ napsal také Miloš Zeman v knize Jak jsem se mýlil v politice, která vyšla v roce 2005.

Odvolání Babiše

Jako prezident Zeman již na jaře roku 2017 protahoval odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z čela ministerstva financí. „Když ministerstvo financí nebude mít vedení, vlastně tím premiér ohrožuje ekonomickou stabilitu ČR, zejména její rozpočtovou politiku. A v koaliční smlouvě, která je závazným právním dokumentem, je napsáno, že premiér může odvolat člena jiné než své politické strany pouze tehdy, vysloví-li s tím souhlas předseda této strany, což je v případě hnutí ANO právě Andrej Babiš,“ řekl v květnu 2017 Zeman v televizi Barrandov.

Nakonec Babiše odvolal, předtím ale například šéf senátorů ČSSD Petr Vícha hovořil o tom, že premiér Bohuslav Sobotka chce podat na prezidenta kompetenční žalobu. „Ať se vyjádří Ústavní soud, zda platí ona dikce ústavy, která říká, že prezident jedná na návrh, v tomto případě premiéra. Ale slovo návrh má v češtině naprosto jasný obsah. To znamená, návrhu se nemusí nutně vyhovět,“ vyjádřil se Zeman v televizi Barrandov k možnému premiérovu podání k Ústavnímu soudu.

Babiš prezidenta odmítl žalovat

O možnosti kompetenční žaloby se hovořilo v roce 2018, když Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho. Premiér Babiš ale takový krok odmítl učinit. 

„Samozřejmě že kdyby k němu došlo, tak by to na pět let zhatilo naši spolupráci s Andrejem Babišem, to je nepochybné. Nicméně věřím ujištění Andreje Babiše, že nic takového nechystá,“ vyjádřil se k této možnosti loni v červnu Zeman.

Peripetie s ministrem kultury

V roce 2019 několik měsíců probíhal spor o nového ministra kultury. Ministr Antonín Staněk (ČSSD) podal v polovině května demisi po kritice odborné veřejnosti. Zeman jeho demisi nepřijal. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. 

Zeman s odvoláním Staňka několik týdnů otálel, podle ústavních právníků by přitom měla hlava státu postupovat bez zbytečného odkladu. Zeman naopak argumentoval tím, že mu ústava nestanoví žádnou lhůtu. Staňka nakonec z funkce odvolal ke konci července, nového ministra ale místo něho nejmenoval. 

Šmardu prezident několikrát kritizoval. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Šmarda podle Zemana také nemá žádné zkušenosti s kulturou. 

Řízením ministerstva kultury byl po Staňkově odvolání pověřen ekonomický náměstek René Schreier. Nakonec se kandidatury vzdal sám Michal Šmarda a místo něho se koncem srpna 2019 ujal úřadu Lubomír Zaorálek. 

Prezidentovo „veto“

Nyní prezident Zeman opět jmenování vlády protahuje. Poté co mu byl Petrem Fialou představen seznam kandidátů, se Zeman vyslovil zejména proti jednomu, pravděpodobně to je Jan Lipavský z Pirátské strany, jenž se uchází o post ministra zahraničních věcí. Předseda SPOLU a budoucí premiér Fiala však ustoupit odmítá, stejně tak se nemění ani postoj pirátů.

V rozhovoru pro TV Nova řekl: „Budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhne pouze k jedné jediné osobě.“  Dodal, že má důvody, které premiéru Fialovi řekne a „přes které nepojede vlak“.

Termín veto, je však velmi zavádějící, protože Ústava o právu veta pro prezidenta ve věci jmenování ministrů nic neříká.

Autoři: hend, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás