11. března 2019 7:54, aktualizováno  19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Větrná kalamita. Vichr strhával střechy a lámal stromy, bez proudu bylo 300 tisíc domácností

Vítr strhl střechu gymnázia Nad Alejí na pražských Petřinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítr strhl střechu gymnázia Nad Alejí na pražských Petřinách. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Česko v neděli a v noci na dnešek zasáhl velmi silný vítr, který lámal stromy, trhal střechy a komplikoval dopravu. Kvůli následkům větru vyhlásili energetici kalamitní stav, který večer pořád platil. Ráno bylo bez proudu kolem 315 tisíc odběratelů, kolem 18:00 zůstávalo bez dodávek 35 tisíc domácností. Pojišťovny evidují škody v desítkách milionů korun. Lesům ČR vichřice poničila asi milion stromů. Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Větrná bouře Eberhard působila škody také v sousedních zemích.

Orkán na Sněžce

Na Sněžce dosáhl vítr v noci na pondělí síly orkánu. V nárazech měl i 206,6 kilometru v hodině, na nedaleké hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů přes 110 kilometrů v hodině. Řekl to Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Ráno se kvůli silnému větru nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila v noci kalamitní stav na celém distribučním území, tedy v deseti krajích. Bez proudu měla až 350 tisíc  odběrných míst, ráno o 110 tisíc méně. Kolem 18:00 zůstávalo bez elektřiny 33 tisíc domácností. Společnost E.ON, která zásobuje elektřinou zejména jih Čech a Moravy, k 18:00 evidovala 1900 domácností bez proudu. Ráno jich bylo 75.000. Distributor vyhlásil kalamitní stav v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

Výpadek elektřiny v noci na dnešek postihl také poštovnu na Sněžce. Na vrcholu nejvyšší české hory měl vítr sílu orkánu. V nárazech foukal rychlostí až 206,6 kilometru v hodině, řekl ČTK Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

Problémy na železnici

Silný noční vítr v pondělí přidělal práci i železničářům. Ráno a ještě i kolem poledne vlaky nejezdily na několika hlavních a mnoha lokálních tratích. Problémy hlásily téměř všechny kraje, nejméně omezení bylo podle mluvčí Českých drah Gabriely Novotné na jižní Moravě. Vlaky měly kvůli vichřici problémy například mezi Českými Budějovicemi a Prahou, mezi jižními Čechami a Rakouskem, na trati Pardubice - Havlíčkův Brod, mezi Olomoucí a Krnovem či na trati Karviná - Dětmarovice. Provoz musel být omezen i na vlakovém nádraží v Olomouci, kde se utrhla část střechy a spadla do kolejiště. Zranění ani větší škody nebyly hlášeny.

Část střechy finančního úřadu.
Silný vítr a vytrvalý déšť rozvodnily řeky na jihu Čech. Na snímku je...

Hasiči v Česku vyjížděli od nedělního odpoledne do pondělních 10:00 k více než 3600 zásahů spojených se silným větrem. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

Nejvíc práce měli ráno a dopoledne hasiči v Moravskoslezském kraji, kam se silný vítr během časných ranních hodin přesunul. „Následky nočního větru ale likvidují ještě stále hasiči napříč celou Českou republikou,“ doplnila Zaoralová. Kromě severní Moravy byli hasiči v terénu hlavně v Ústeckém, Libereckém, Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Nejhorší situace byla v Moravskoslezském kraji

Kalamitní stav pro Karlovarský a část Plzeňského a Středočeského kraje vyhlásil ČEZ už v neděli večer. O půlnoci firma vyhlásila kalamitu i v dalších sedmi krajích, kde působí. Kolem 03:00 bylo bez elektřiny na 350 tisíc odběratelů.

Silný vítr v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. Na snímku...

Silný vítr v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. Na snímku hasiči odklízejí popadané stromy v okolí Nového Města nad Metují.

Silný vítr utrhnul větší část střechy z drážního objektu na vlakovém nádraží v...

Silný vítr utrhnul větší část střechy z drážního objektu na vlakovém nádraží v Olomouci. Uvolněná střecha spadla do kolejiště.

Během noci a pondělního rána se technikům ČEZ podařilo připojit zpět k elektřině přes 100 tisíc míst. „Zlepšení nastalo především na západě Čech, i díky tomu, že zde vítr zasáhl jako první,“ uvedla Holingerová.

Škoda milion kubíků dřeva

Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle prvních předběžných odhadů asi milion metrů krychlových dřeva. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Objem zničeného dřeva představuje přibližně osm procent z letos očekávaných celkových těžeb na úrovni 12,5 milionu metrů krychlových. Objem jeden milion metrů krychlových představuje zhruba jeden milion stromů.

Kolem 07:00 měl ČEZ 390 poruch na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace byla podle Holingerové v Moravskoslezském kraji. „Další desítky poruch jsou ve všech regionech našeho zásobovacího území,“ doplnila mluvčí.

Distribuční firma E.ON, která působí hlavně na jihu Čech, na Vysočině a na jižní Moravě, vyhlásila kalamitní stav ve všech třech regionech.

V jižních Čechách evidoval E.ON v pondělí ráno více než 40 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny bylo více než 27 tisíc domácností. „Nejvíce jsou zasaženy Českokrumlovsko a Prachaticko, v obou regionech se počet odběrných míst bez elektřiny blíží k 7000,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková. Problémy byly ale i na Jindřichohradecku, Českobudějovicku, Táborsku či Písecku.

Nepříznivá byla také situace na Vysočině, kde bylo v pondělí ráno bez elektřiny více než 30 tisíc odběrných míst. „Nejhorší je situace na Pelhřimovsku, kde je omezeno téměř 14.000 domácností,“ upřesnila mluvčí společnosti E.ON. Zasaženy byly ale rovněž Třebíčsko, Žďársko a Jihlavsko.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)