4. července 2017 16:56, aktualizováno  17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Většina běženců jsou ekonomičtí migranti, kvóty nedávají smysl, libovali si Sobotka s Orbánem

Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán. | foto: Twitter @SlavekSobotka

Budapešť O migraci i společných projektech ve vědě a výzkumu nebo na železnici v úterý na okraj summitu visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, jednali premiéři České republiky a Maďarska Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán. Česko a Maďarsko patří spolu s Polskem k zemím, se kterými Evropská komise kvůli jejich neochotě dodržovat kvóty na přerozdělení běženců zahájila správní řízení.

„Česko, Polsko a Maďarsko finalizují vyjádření k postupu Evropské komise, chceme (postup) vzájemně konzultovat, dojde ke koordinaci,“ řekl českým novinářům po jednání Sobotka. Pokud jde o Slovensko, které nakonec migranty přijalo, tak Sobotka uvedl, že premiér Robert Fico vyjádřil postoji Česka, Maďarska a Polska k této věci politickou podporu.

“Jsme tři země, které odmítají povinné kvóty,“ zdůraznil Sobotka s tím, že jde i o bezpečnostní rizika plynoucí z migrace. „Velká většina běženců jsou ekonomičtí migranti, proto kvóty nedávají smysl,“ dodal český premiér.

Premiéři Visegrádské čtyřky. Zleva: Beata Szydlová, Robert Fico, Viktor Orban a...
Český premiér Bohuslav Sobotka vítá svůj maďarský protějšek Viktora Orbána.

Sobotka vyjádřil pochopení pro případná rakouská zpřísňující opatření na hranicích s Itálií. Dodal ale, že to nepředstavuje řešení migrační krize. To podle něj bude souviset s přijetím takových kroků v Africe, které znemožní pašování lidí do Evropy. Z tohoto důvodu Sobotka považuje dnešní schůzku V4, které se zúčastnil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí za důležitou, protože Egyptu se migrační toky zastavit povedlo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz