Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celostátní deníky otiskly ANO stránkový inzerát. Reaguje jím na demisi

Česko

  8:22aktualizováno  13:24
PRAHA - Většina největších českých deníků ve středu vydala celostránkový inzerát hnutí ANO, který reaguje na úterní rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi celé vlády. Je na něm předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem PROČ?

Většina největších českých deníků ve středu vydala celostránkový inzerát hnutí ANO. foto: ČTK

V Blesku a Deníku se text inzerátu liší, chybí v něm jména podnikatele Zdeňka Bakaly a právníka Radka Pokorného.

„Jak určitě víte, pan premiér mě chce dostat za každou cenu z vlády. Podává demisi celé vlády. Ne snad proto, že by to vyžadoval zájem státu. Jak je každému jasné, je to proto, aby se zbavil mě. Tak jsem si udělal inzerát. Zítra vyjde ve všech novinách,“ napsal v úterý Babiš na svém facebooku.

KAMBERSKÝ: Sobotka to sehrál skvěle, pro tuto chvíli

Inzerát vyšel v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, které patří pod svěřenský fond, kam Babiš nedávno vložil své firmy, a rovněž v Právu, Deníku, Blesku nebo na přebalu Metra. Fotografii Babiše doplňují otázky: „Proč nás chce ČSSD dostat z vlády a navrhla demisi? Čeho se bojí? Že toho moc víme?“ či „Máme se nechat zastavit tradičními politiky?“ Následuje krátký text s případy, které ANO vyčítá politikům ČSSD, například kauza někdejších hornických bytů, soud týkající se OKD či údajné ovládnutí státních zástupců.

Jaroslav Faltýnek, Richard Brabec, Dan Ťok, Karla Šlechtová
Andrej Babiš před jednáním s ministry za ANO.

V LN, MfD nebo Právu je v inzerátu mimo jiné věta: „O OKD, kde pan Sobotka se svými přáteli Bakalou a Pokorným připravili víc než 43 000 hornických rodin o střechu nad hlavou a zničili celý region?“ V Deníku a Blesku je text upraven jinak. „Nechali jsme z inzerátu po dohodě s klientem vyndat jména Bakala a Pokorný,“ uvedl k tomu na Twitteru šéfredaktor Deníku Tomáš Skřivánek.

Základní cena celostránkového inzerátu v Blesku je 735 000 korun, v Mladé frontě Dnes téměř 723 000 Kč, v Lidových novinách 308 000 Kč a Právu 246 000 Kč. Zadavatel může získat slevy mimo jiné v případě opakovaného inzerátu, nebo když inzeruje ve více titulech jednoho vydavatelství. Například celostránkové inzeráty v MfD a Lidových novinách najednou vyjdou na 843 000 Kč.

Na internetu se už objevily také první parodie inzerátu. Na jedné z nich je například stejná fotografie Babiše s páskou přes ústa, ale s textem „O svých kauzách hodlám mlčet“.

Premiér oznámil demisi vlády

Sobotka podá demisi celé vlády prezidentovi Miloši Zemanovi do konce týdne. Učiní tak kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání. Pokud by Babiše pouze odvolal z funkce, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka, řekl premiér. Podle Babiše by bylo nejlepším řešením, aby vláda dovládla v demisi do řádných voleb. Sobotku označil za zbabělce, naopak jako nového premiéra by si dovedl představit stávajícího ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat