Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Většina lidí je s výsledky voleb nespokojena, ukázal průzkum

Volby do Poslanecké sněmovny 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby do Poslanecké sněmovny 2010 | foto: ČTK

PRAHA Mírně nadpoloviční většina lidí je s výsledky letošních sněmovních voleb nespokojena, podle agentury STEM jde o 53 procent dotázaných. Sedmačtyřicet procent respondentů je naopak s tím, jak hlasování dopadlo, spokojeno. Ovšem v porovnání s názory lidí po volbách před čtyřmi lety se spokojenost výrazně zlepšila.

§

Čtěte také

"V porovnání s rozladěním, které následovalo po patových volbách v roce 2006, je to situace mnohem příznivější," uvedli autoři průzkumu. Po sněmovních volbách v roce 2006, kdy levice a pravice získaly stejný počet mandátů a dlouho se nedařilo sestavit životaschopnou vládu, bylo nespokojeno 67 procent lidí a jen 33 procent jich bylo spokojeno.

Nyní je více spokojených mezi těmi, kteří k letošním volbám šli - v této skupině lidí je spokojeno 54 procent dotázaných, zatímco mezi nevoliči je to jen 31 procent.

Voliči koaličních stran jsou spokojenější
"Naprosto odlišný pohled" na výsledky letošních voleb mají podle STEM voliči těch stran, které utvořily vládní koalici, tedy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV), a stran opozičních, neboli KSČM a ČSSD. Mezi voliči ODS tvoří určitě a spíše spokojení dohromady 90 procent, z voličů TOP 09 je jich 91 procent a mezi těmi, kteří dali svůj hlas VV, tvoří spokojení 80 procent. Naopak s výsledky květnových voleb je spokojeno jen 14 procent sociálnědemokratických a osm procent komunistických voličů.

Kdyby se volby musely z nějakého důvodu opakovat, šli by opět hlasovat mnohem častěji lidé, kteří jsou spokojeni s výsledky voleb květnových. "Šli by volit, aby výsledek voleb, podle nich příznivý, opět potvrdili. Jistá rezignace je patrná hlavně u těch lidí, kteří jsou 'spíše nespokojeni' s výsledkem voleb," uvedli autoři výzkumu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Kongres podobnou normu projednával poprvé v roce 1900. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Kongres podobnou normu projednával poprvé v roce 1900. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Kongres podobnou normu projednával poprvé v roce 1900. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....