Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina lidí je s výsledky voleb nespokojena, ukázal průzkum

Česko

  16:39
PRAHA - Mírně nadpoloviční většina lidí je s výsledky letošních sněmovních voleb nespokojena, podle agentury STEM jde o 53 procent dotázaných. Sedmačtyřicet procent respondentů je naopak s tím, jak hlasování dopadlo, spokojeno. Ovšem v porovnání s názory lidí po volbách před čtyřmi lety se spokojenost výrazně zlepšila.

Volby do Poslanecké sněmovny 2010 foto: ČTK

§

Čtěte také

"V porovnání s rozladěním, které následovalo po patových volbách v roce 2006, je to situace mnohem příznivější," uvedli autoři průzkumu. Po sněmovních volbách v roce 2006, kdy levice a pravice získaly stejný počet mandátů a dlouho se nedařilo sestavit životaschopnou vládu, bylo nespokojeno 67 procent lidí a jen 33 procent jich bylo spokojeno.

Nyní je více spokojených mezi těmi, kteří k letošním volbám šli - v této skupině lidí je spokojeno 54 procent dotázaných, zatímco mezi nevoliči je to jen 31 procent.

Voliči koaličních stran jsou spokojenější
"Naprosto odlišný pohled" na výsledky letošních voleb mají podle STEM voliči těch stran, které utvořily vládní koalici, tedy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV), a stran opozičních, neboli KSČM a ČSSD. Mezi voliči ODS tvoří určitě a spíše spokojení dohromady 90 procent, z voličů TOP 09 je jich 91 procent a mezi těmi, kteří dali svůj hlas VV, tvoří spokojení 80 procent. Naopak s výsledky květnových voleb je spokojeno jen 14 procent sociálnědemokratických a osm procent komunistických voličů.

Kdyby se volby musely z nějakého důvodu opakovat, šli by opět hlasovat mnohem častěji lidé, kteří jsou spokojeni s výsledky voleb květnových. "Šli by volit, aby výsledek voleb, podle nich příznivý, opět potvrdili. Jistá rezignace je patrná hlavně u těch lidí, kteří jsou 'spíše nespokojeni' s výsledkem voleb," uvedli autoři výzkumu.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...