Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Většina lidí vnímá hierarchii jako výhodu

Česko

Pocit moci existuje skoro ve všech profesích, říká v rozhovoru LN Jan Gruber, psycholog v oblasti lidských zdrojů.

* LN Pokud mocný člověk není kontrolován, může se změnit v arogantní osobu. Jaký je rozdíl mezi kontrolou moci u politiků a manažerů?

Pro politika jsou jediným kontrolním mechanismem voliči a ti mají tendenci zapomínat. Vrcholového politika nelze většinou vyhodit z práce během několika měsíců, ale může to trvat roky. Politika je tak složitá, že se lze vždy pochlubit tím, co se právě povedlo a překrýt tím i zásadní chyby v minulosti. Kdo umí udělat objektivní posouzení? Manažery hlídají nadřízení, dozorčí rada, majitelé a ty zajímá ve výsledku zisk. Ten může být objektivním měřítkem.

* LN Může se moc stát drogou?

Pocit moci existuje skoro všude. V každé profesi a čím je element moci silnější, tím je profese více hodnocena. Například lékaři mají vysokou společenskou prestiž, protože zachraňují životy, mají tedy moc nad životem a smrtí, v podobném postavení jsou soudci. Mnoho lidí moc používá a hodně jich jejímu vlivu propadne, zvláště ti, kteří jsou jediným vlastníkem firmy a mají nad ní absolutní kontrolu.

* LN Jak totalitní režim, který zde panoval čtyři desetiletí, poznamenal vnímání moci?

Když se mluví o psychologii celých národů, tak se rozeznává konstanta vztahu k autoritě. Některé národy si udržují velmi rovnostářské vztahy k členům vlády a představitelům moci.

Pokračování na straně VIII

Dokončení ze strany VII

Jiné národy si k mocným pěstují až božský obdiv. Česko je někde uprostřed tohoto žebříčku. Ale například Slováci mají odstup od moci větší, šéf je u nich víc neomylný, více vnímaný jako autorita.

* LN Proč má člověk krátkou paměť na chybné činy politiků?

Jsme nastaveni ve stylu pravěkých lovců, nezajímá nás, co bude za čtyři roky, ale co se stane za dva tři týdny (i když i to je u každé národnosti trochu jiné). Trochu tomu také napomáhají media. Málokdy udělají srovnání, co politik sliboval a co splnil. Možná novináři předpokládají, že by to lidi nečetli.

* LN Existuje hranice, za kterou už lidé odmítají aroganci snášet?

Někdo vydrží hodně, jiný docela málo. Několik procent lidí, tzv. potížisti, má skoro vždy problémy s autoritou a nevydrží u žádného šéfa. Většina pak vydrží leccos, protože pro člověka je primárně pohodlné být v hierarchické skupině. Má pocit bezpečí, ví, že někam patří a nemusí se starat, co bude. Šéf mu vždycky dá nějaké úkoly. Je to podobné jako v tlupě.

* LN Co rozhodne o odchodu ze „smečky“?

Pro někoho se změní hodnoty, někdo dostane lepší nabídku, někdo je doma postaven před ultimátum buď já, nebo práce.

* LN Správný manažer si vybírá lidi s většími znalostmi, než má sám. Jak si udržuje autoritu mezi chytřejšími?

Jde o tzv. manažerskou past. Tady převládá tradice, že vedoucí musí znát všechno lépe než specialista v jeho týmu. Někde tohle tzv. mistrování funguje, ale je stále více oborů, například informační technologie, kde programátoři znají mnohem víc než šéfové. Existují dvě koncepce řízení. Buď dělat ve všem mistra, nebo práci rozdělit. Například při stavbě domu není nutné, aby manažer uměl navrhovat budovy, vyřizovat stavební povolení a ještě stavět zdi. Jeho autorita vyplývá z toho, že dovede vybrat tým, koordinovat práci, podporovat a uznávat podřízené.

Autor:
Témata: Jan Gruber, Česko

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!