14. prosince 2018 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Většina silnic včetně dálnice D1 je sjízdných se zvýšenou opatrností

D1 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy D1 (ilustrační foto) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jihlava  Hlavní tahy včetně dálnice D1 na Vysočině jsou v pátek ráno po chemickém ošetření mokré a sjízdné. Na dálnici, která předchozí dva dny byla po sněžení často neprůjezdná a řidiči trávili v kolonách mnoho hodin, je provoz plynulý. Na silnicích nižších tříd je ujetá a zledovatělá vrstva sněnu krytá posypem, jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Od středeční noci je stále mimo provoz železnice mezi Horní Cerekví a Jihlavou.

V noci nesněžilo, teploty klesaly k šesti stupňům pod nulou. Místy jsou mlhy. Na silnicích v noci pracovalo asi 40 sypačů, řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený.

Trať na Jihlavsku ochromil těžký sníh a popadané stromy. Trakční vedení je tam mimo provoz od 12. prosince od 1:25. Podle webu Českých drah by měl být provoz obnoven dnes v 18:00. Cestující vozí náhradní autobusy. 

Podle meteorologů v pátek na Vysočině zůstane zataženo nebo oblačno, slabé sněžení bude jen velmi ojedinělé, někde mohou být mrznoucí mlhy. Nejvyšší odpolední teploty budou od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia.

Stav na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce. Kolaps v této části komunikace...
Zasněžená dálnice (ilustrační foto)

V Jižních Čechách sjízdné pouze se zvýšenou opatrností

Většina jihočeských silnic je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Na vozovkách nižších tříd na Jindřichohradecku navíc leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Jindřichohradecku a na Českokrumlovsku může dopravu komplikovat silný vítr. Uvedla to Kateřina Řepová z dispečinku správy a údržby jihočeských silnic.

„Naše technika musela vyjíždět do terénu na Jindřichohradecku a Prachaticku,“ uvedla. Teploty v Jihočeském kraji po ránu klesly na některých místech až k minus osmi stupňům Celsia.

Podle předpovědi meteorologů bude dnes zataženo a oblačno a místy může ojediněle slabě sněžit. Mrznout bude patrně celý den.

V Pardubickém kraji sníh na silnicích leží už jen místy

Sníh zůstává na silnicích v Pardubickém kraji už jen místy. Uježděná vrstva leží na vozovkách menších komunikací ve výše položených oblastech. Lokálně se může tvořit náledí, informují silničáři.

Opatrní by měli být řidiči zvláště v okolí Lanškrouna, Poličky, Žamberka nebo v Železných horách. Tam také mohou cestu komplikovat zledovatělé silnice.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno až skoro jasno, foukal slabý vítr. Teploty se pohybovaly od minus 11 do minus dvou stupňů.

ČTK