Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věže na okraji zájmu

Česko

  10:21
PRAHA - Ač jsou to technické unikáty, památkáři si je nikterak nehýčkají. Naopak - většina z nich je ponechána svému osudu, nebo je prodána soukromníkovi. Ten si tu pak může vybudovat třeba luxusní rezidenční sídlo. Řeč je o pražských vodárenských věžích.

Vodárenská věž na Pankráci foto: Lidové noviny

„Přiznám se, že situaci týkající se pražských vodárenských věží nemáme vůbec zmapovanou, “ řekla včera LN Kateřina Bečková, předsedkyně klubu Za starou Prahu, který jinak za zachování tradičních pražských památek ostře bojuje. „Pravda ale je, že památky, které nejsou přímo v centru, mají kolikrát smůlu. Nejsou tolik na očích, a tak je o ně logicky menší zájem,“ vysvětlila Bečková.

 Takový trend potvrzuje i vedoucí Podnikového archivu a muzea Pražských vodovodů a kanalizací Jaroslav Jásek. „S vodárenskými věžemi je to velmi složité. Buď patří městu, které o ně velký zájem nejeví, nebo je jejich osud jen a jen na svědomí osvíceného investora, což bývá problém,“ řekl Jásek. „Já mám také pocit, že by tam mohla být spíše muzea, nebo něco podobného. Pro velkou kapacitu lidí jsou ale mnohdy takové věže dost nepraktické. Zprovoznění například kavárny ve zrekonstruované věži by ale bylo ideální,“ doplnil Jásek.

 Bývalé vodojemy tak často končí přestavené na kanceláře nebo byty. Postup je relativně jednoduchý - vnitřek vodárny se zkrátka „vykuchá“ a pak se s ní zachází jako s kterýmkoliv jiným domem. „Svůj charakter tak ale naprosto ztrácí,“ prohlašuje předsedkyně klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

 To je případ Petržílkovské i Vinohradské vodárny. Majitelem té Petržílkovské je nyní společnost zabývající se vodohospodářským rozvojem a výstavbou.

 Věž na Vinohradech vlastní Pražské vodárny. Je sice prohlášena za kulturní památku od roku 1991, nyní jsou v ní ale byty a kanceláře.
 Nejhůř ze všech pražských „majáků“ ale dopadla Šítkovská vodárna. Smůla ji provázela už od jejího vzniku - několikrát vyhořela, spadla a hlavně se pořád naklání. V současné době je vychýlená od své svislé osy skoro o půl metru. Dotkla se jí také poměrně novodobá historie. Po listopadu 1989 byla v horním patře objevena místnost, která sloužila jako pozorovatelna StB, ze které byl výhled k domu Václava Havla. Nyní je ale věž prázdná a využití nemá.

 O nic lépe nedopadla ani Vršovická vodárenská věž v Michli. I když ji postavil významný český architekt Jan Kotěra, tak na rekonstrukci zatím marně čeká. Uvnitř má ještě zbytky původního vybavení. Ty jsou zakonzervované, a dokud se neopraví, pro lidi zůstane věž zavřená.
 Jednou z mála vodáren, do které se člověk může jít podívat, aniž by „přepadl“ někoho doma či v kanceláři, je věž na Letné. Je v ní čajovna a dětské klubovny.
Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!