Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězení předražené o půl miliardy

Česko

  7:46
PRAHA - Stavba první české soukromé věznice v Rapoticích u Brna je ohrožena. Noví lidé, které si na ministerstvo spravedlnosti přivedl Jiří Pospíšil z ODS, totiž začali projekt prověřovat a tvrdí, že je předražený o více než 500 milionů korun.
Vězení - ilustrační foto

Vězení - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Ke stavbě soukromého kriminálu se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo především proto, že české věznice jsou přeplněné a stát na nové nemá peníze. Soukromník má proto věznici postavit z vlastních zdrojů, 25 let ji provozovat a během té doby dostávat od státu splátky. Takové projekty se ve světě nazývají Public Private Partnership (PPP) a ministerstvo chce stejným způsobem postavit i justiční paláce v Ústí nad Labem a v Karlových Varech. I tento projekt ovšem v současné době prochází auditem.

Místo na fotbal za 100  milionů
„PPP projekty preferujeme. Musí být ovšem efektivní a výhodné pro stát. U obou těchto projektů se nám ovšem zdají náklady příliš výrazné,“ řekl LN Pospíšil. Výstavba justičního areálu v Karlových Varech, proto podle něj bude „velmi pravděpodobně“ zastavena. „V Rapoticích a Ústí asi k úplnému zrušení projektu nedojde. Podmínky se ale musí změnit tak, aby na nich stát netratil,“ dodal ministr.

Projekt rapotické věznice připravilo pro resort spravedlnosti za 52,5 milionu korun konsorcium firem Deloitte Czech Republic, Atkins a Havel&Holásek. Právě tento projekt ale nyní ministerstvo kritizuje. „Postavení věznice by vyšlo na více než 1,5 miliardy korun. My ale chceme , aby se náklady vešly do miliardy,“ vysvětlil náměstek František Steiner.

„Nelze mít za prioritu jen blaho vězňů. Je jasné, že splníme všechny normy. Musíme si ale uvědomit, že ti lidé tam budou za trest. To už bychom mohli rovnou postavit hotel,“ pokračuje Steiner. Za přehnaný považuje třeba plán na postavení fotbalového stadionu pro dozorce a vězně v ceně okolo 100 milionů korun. Obdobně Steinerovi vadí i knihovna, za kterou „by se nemuselo stydět kdejaké město“.

Rapotický kriminál by měl fungovat od roku 2009 a jeho obyvateli by měli být těžcí zločinci. Půjde totiž o věznici s ostrahou, tedy o druhý nejpřísnější stupeň. Za mřížemi budou sedět lupiči, velcí podvodníci nebo násilníci. Objevit se může i zloděj recidivista nebo naopak mírněji potrestaný vrah.

Podle dosavadních plánů by mělo jít o „fešácký kriminál“. Všech 500 vězňů má totiž bydlet na jednolůžkových nebo dvoulůžkových pokojích. Věznici má postavit vítěz výběrového řízení, které by mělo proběhnout už na konci letošního roku. Firma, která v tendru uspěje, pak bude příštích 25 let vězení provozovat a stát jí za to bude ročně dávat zhruba 135 milionů.

V českých věznicích je dnes přes devatenáct tisíc lidí. Přeplněnost cel nedávno kritizoval třeba Český helsinský výbor a přiznává ji i vězeňská služba. Soukromé věznice existují ve Spojených státech, ale například i ve Velké Británii, Nizozemsku nebo Francii.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat