16. května 2016 14:27, aktualizováno  16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vězeňská služba navrhuje Janouškovi roční přerušení trestu

Lobbista Roman Janoušek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Komise vězeňské služby v pondělí navrhla soudu, aby byl lobbistovi Romanu Janouškovi kvůli zdravotnímu stavu na rok přerušen trest. Uvedla to Česká televize. Návrh posoudí soud, který rozhodne o případném přerušení trestu, řekla mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Podnikatel dostal trest 4,5 roku vězení za to, že opilý srazil autem ženu a vážně ji při tom zranil. Jak informoval server Lidovky.cz, Janoušek se 27. února podrobil plánované operaci hlavy, začal ale krvácet do mozku.

Před týdnem mu vypršela dvouměsíční propustka, o jejíž prodloužení Janoušek požádal, a původně tak už měl nastoupit zpět do věznice v Brně. Soud ale musel počkat na vyjádření vězeňských lékařů, zda jsou schopni se o lobbistu postarat.

Trest mu nejprve přerušil ředitel věznice, poté krajský soud. Na začátku května Janoušek požádal o prodloužení propustky, spolu se žádostí dodal aktuální lékařské zprávy, na jejichž základě měla komise sdělit soudu, zda je Vězeňská služba schopna poskytovat adekvátní péči.

Zprávy o Janouškově zdravotním stavu doputovaly do brněnské věznice na začátku měsíce. „Obdrželi jsme žádost krajského soudu, aby se oblastní lékařská komise vyjádřila. Nyní to lékaři studují,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí věznice Dana Krejčířová.

Nejsou lhůty, do kdy soud musí rozhodnout

Podle ní je v žádosti uvedeno, že Janouškův zdravotní stav není uspokojivý. „Dodali zprávy, které to zřejmě dokládají. Chtějí, abychom sdělili, zda jsme schopni poskytnout péči, nebo zda je to pouze na civilní lékařské zařízení,“ přiblížila mluvčí.

Podle Kučerové v pondělí komise rozhodla, výsledek dostane soud. „Nemám informaci, že by na soud dnes dorazilo vyjádření lékařské komise ohledně prodloužení přerušení trestu pana Janouška. Ze zákona pak nejsou žádné lhůty, do kdy musí soud o tomto rozhodnout,“ řekla mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová. Advokát Vít Široký, který Janouška zastupuje, se k věci zatím nevyjádřil.

Janoušek srazil v roce 2012 v Praze řidičku, která s ním chtěla řešit předchozí kolizi, a z místa ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku.

Verdikt loni potvrdil Nejvyšší soud. Janoušek podal ústavní stížnost, o které zatím není rozhodnuto.

Výběr hlavních událostí v Janouškově kauze:

 • 23. března 2012 - Janoušek narazil svým vozem na křižovatce v pražské Vyskočilově ulici do auta jedenapadesátileté ženy. Od nehody ujel, ale když krátce poté zastavil na červenou, řidička jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel a ženu porazil. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Janouškovi policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu. Více čtěte zde.
 • 25. března 2012 - Policisté Janouška obvinili z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Více čtěte zde.
 • 26. března 2012 - Janoušek se prostřednictvím svého právníka sražené ženě omluvil. Více čtěte zde.
 • 20. dubna 2012 - Sražená žena byla propuštěna z nemocnice. Více čtěte zde.
 • 9. listopadu 2012 - Advokáti Janouška a poškozené podepsali dohodu o odškodnění. Janoušek jí později zaplatil 900 tisíc korun. Více čtěte zde.
 • 17. ledna 2013 - Pražské městské státní zastupitelství zpřísnilo právní kvalifikaci případu z těžkého ublížení na zdraví na pokus o vraždu. Více čtěte zde.
 • 2. dubna 2013 - Policie navrhla obžalovat Janouška z pokusu o vraždu. Více čtěte zde.
 • 6. května 2013 - Městské státní zastupitelství podalo na Janouška žalobu; vinilo ho z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Více čtěte zde.
 • 16. července 2013 - U pražského městského soudu začalo hlavní líčení. Janoušek odmítl, že by ženu srazil úmyslně. Více čtěte zde.
 • 29. dubna 2014 - Státní zástupkyně v závěrečné řeči navrhla Janouškovi desetiletý trest. Více čtěte zde.
 • 30. dubna 2014 - Pražský městský soud potrestal Janouška za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky třemi lety vězení. Soud mu také uložil pětiletý zákaz řízení. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala, stejný krok učinil i Janouškův obhájce. Více čtěte zde.
 • 16. září 2014 - Odvolací Vrchní soud v Praze zpřísnil Janouškovi trest. Místo tří let mu uložil nepodmíněný trest v délce 4,5 roku a o dva roky prodloužil i zákaz řízení. Více čtěte zde.
 • 18. listopadu 2014 - Janoušek nastoupil k výkonu trestu do věznice v Brně. Více čtěte zde.
 • 5. prosince 2014 - Nejvyšší státní zástupce podal k Nejvyššímu soudu dovolání v Janouškův neprospěch. Dovolání podal i Janoušek. Více čtěte zde.
 • 20. února 2015 - Janoušek stáhl svoji stížnost na rozhodnutí soudu, který nevyhověl jeho žádosti o přerušení trestu vězení ze zdravotních důvodů. Více čtěte zde.
 • červenec 2015 - Nejvyšší soud odmítl dovolání jak Janouškova advokáta, tak i nejvyššího státního zástupce. Trest 4,5 roku je tudíž pravomocný. Janoušek poté podal ústavní stížnost, o které zatím není rozhodnuto. Více čtěte zde.
 • 18. září 2015 - Soudce Tomáš Kubovec dal podnět k prošetření dvou znalců, kteří svědčili ve prospěch obhajoby v Janouškově případu s tím, že se mohli dopustit křivého svědectví. Letos v dubnu policie obvinila jednoho ze znalců z toho, že schválně předložil hrubě zkreslený posudek. Více čtěte zde.
 • 5. listopadu 2015 - Janoušek znovu požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů, soud mu opět nevyhověl. Zamítnuta byla i obdobná žádost z letošního února.
 • 29. února 2016 - Server Lidovky.cz informoval, že se Janoušek dočasně dostal z vězení kvůli operaci. Trest Janouškovi přerušil ředitel věznice. Krajský soud v Brně rozhodnutí potvrdil a Janouška pustil z vězení na dva měsíce.
 • 3. května 2016 - Janoušek požádal o další prodloužení přerušení trestu ze zdravotních důvodů. V pondělí mu komise Vězeňské služby navrhla roční přerušení trestu. Více čtěte zde.

Lidovky.cz, ČTK