I přes zaplacení kauce a propuštění soudní řízení vedené proti umělci stále pokračuje. Obvinění bude také postoupeno revolučnímu soudu. Podle ministerstva islámské orientace a kultury je předmětem onoho obvinění protirežimní film týkající se událostí po loňských prezidentských volbách. Sám filmař tvrdí, že je nařčen z natáčení ve vězeňských celách, což rezolutně popírá a zahájil dokonce protestní hladovku, během níž požadoval setkání se svou rodinou a také právníkem. Právě zprávy o věznění a následném odmítání jídla a pití minulý týden dohnaly k slzám francouzskou herečku Juliette Binocheovou, která přijela do festivalového Cannes představit svůj nový film Copie Conforme. Panahího se zastal i režisér snímku a jeho íránský kolega Abbas Kiarostami a poukázal na to, že umělci obecně jsou v jeho domovské zemi neustále napadáni.
Zmanipulované volby Prokuratura se k Panahího obvinění již blíže nevyjádřila, oznámila pouze, že nesouvisí s politickými záležitostmi. Režisér stejně jako ostatní stoupenci opozice protestoval proti výsledku voleb, v nichž loni v červnu mandát obhájil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Podle opozice je výsledek zmanipulovaný. Po volbách vypukly bouřlivé protesty, při nichž byly zatčeny stovky lidí a několik desítek bylo zabito.
Krátce byl ve vazbě také Panahí, zatčený loni při návštěvě hrobu jedné z obětí policejního zásahu. Po propuštění mu úřady zakázaly vycestovat z Íránu, některé z jeho filmů se tam nesmějí promítat. Panahí měl být také členem poroty festivalu v Cannes.