Otevírací doba všech podniků zůstává neomezena a i nadále platí, že do nich mají vstup pouze lidé s platným očkovacím certifikátem. Provozovatelé mají povinnost jejich platnost kontrolovat pomocí aplikace čTečka. Ani zde, stejně jako v tržnicích, bazénech či na lanovkách, už není ode dneška potřeba dodržovat minimální vzdálenost 1,5 metru.
Počet návštěvníků kulturních a společenských akcí nebo sportovních utkání je omezen na tisíc lidí a všichni musí mít místo k sezení. Vláda přitom bere v potaz šíření koronavirové varianty omikron. Pokud by republiku zasáhla zvlášť silně, opatření se opětovně zpřísní.
Ministerstvo jednalo v rozporu se zákonem. Soud dal za pravdu brněnskému klubu Fléda ohledně opatření![]() |
Pondělkem také na všech tuzemských školách začíná plošná testovací akce pomocí antigenů. Žáky, studenty, ale i učitele a další zaměstnance škol čeká v příštích 14 dnech výtěr z dutin, aby se sváteční cesty po příbuzných neproměnily v nové přírůstky nakažených. Screening, který se odehraje vždy v pondělí a ve čtvrtek, se dotkne všech bez výjimky, tedy i očkovaných školáků, doposud se testovali jen neočkovaní žáci a také ti bez potvrzení o prodělání nemoci.
„Chceme zachytit šíření viru, minimalizovat riziko karantén pro děti a zjistit situaci ve školách,“ uvedl ke screeningu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Od poloviny ledna se pak má na školách testovat už „jen“ každé pondělí, to se však může ještě může změnit, záleží i na tom, jak se do čísel pandemie propíše varianta viru omikron (viz box).
Dle vládních not se má od pondělí 17. ledna začít povinně s antigenním testováním také ve firmách, úřadech a v dalších institucích. I zde by se tak mělo dít dvakrát týdně, a to všichni bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou očkovaní, výjimku nedostanou ani ti s posilující třetí dávkou. Návrh ještě projedná tripartita, až pak by ho schválili ministři. Aktuálně se musejí testovat zaměstnanci, kteří nemají dokončené očkování či v posledním půl roce neprodělali covid.
Tečka může zčervenat později
Vedle výčtu platných restrikcí a nařízení je nutné také zmínit, že jedno z opatření bylo posunuto v čase. Ne od 1. ledna, ale až od 1. února začne platit, že certifikáty o očkování proti covidu „vyprší“ po devíti měsících od druhé dávky vakcíny, bez ohledu na to, kdy byla podána. To znamená, že kdo se nechal vakcinovat v dubnu či dříve, doklad o své „bezinfekčnosti“ – získaný díky očkování – na začátku února ztratí.
Obávaná varianta omikron
|
V aplikaci Tečka mu klíčový ukazatel zčervená. Dle znění současných protiepidemických pravidel to bude znamenat, že se mu zamezí vstup do restaurací, hospod a barů či na sportovní a kulturní akce. K tomu, aby Tečka znovu zezelenala – tedy aby se platnost certifikátu prodloužila –, vedou jen dvě cesty: dojít si na třetí dávku, na kterou bude mít od 4. ledna nárok každý starší 18 let po pěti měsících od druhé dávky, nebo nemoc covid-19 prodělat.
„Posunutím zkrácení platnosti očkovacích certifikátů z ledna na únor získáme čas, který využijeme k podání posilující dávky co největšímu počtu osob a také pro přesné stanovení podmínek pro osoby, které z jakéhokoliv důvodu nemohou dostat posilující dávku,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Zatím bez nouzového stavu
Rozporuplné reakce vyvolalo rozhodnutí vlády o neprodloužení nouzového stavu, který tak skončil 25. prosince. Byť před tím řada odborníků varovala, kabinet se rozhodl opatření zavádět jen dle tzv. pandemického zákona, který ale neumožňuje například omezit otevírací dobu podniků či je v případě zhoršení stavu pandemie plošně uzavřít. Experti se obávali opětovného nekontrolovatelného šíření viru a tím i rizika zahlcení zdravotního systému. Odkazovali na podobný scénář, který se odehrál loni a předloni.