Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Nová opatření přehledně: mění se pravidla v restauracích i ve školách. Při silném šíření omikronu se zpřísní

Pražští hygienici kontrolují potvrzení o očkování a bezinfekčnost pomocí aplikace Tečka. (6. listopadu 2021) foto: Michal Turek, MAFRA

Od půlnoci v Česku platí obměněná sada protipandemických opatření. Především se zvyšuje počet lidí, kteří vedle sebe mohou sedět v restauraci a nejsou členy jedné domácnosti: ze silvestrovských čtyř na současných šest. V podnicích, kde se jen nesedí, tedy v klubech, barech či diskotékách, může být najednou místo padesáti lidí stovka.
  5:00

Otevírací doba všech podniků zůstává neomezena a i nadále platí, že do nich mají vstup pouze lidé s platným očkovacím certifikátem. Provozovatelé mají povinnost jejich platnost kontrolovat pomocí aplikace čTečka. Ani zde, stejně jako v tržnicích, bazénech či na lanovkách, už není ode dneška potřeba dodržovat minimální vzdálenost 1,5 metru.

Počet návštěvníků kulturních a společenských akcí nebo sportovních utkání je omezen na tisíc lidí a všichni musí mít místo k sezení. Vláda přitom bere v potaz šíření koronavirové varianty omikron. Pokud by republiku zasáhla zvlášť silně, opatření se opětovně zpřísní.

Ministerstvo jednalo v rozporu se zákonem. Soud dal za pravdu brněnskému klubu Fléda ohledně opatření

Pondělkem také na všech tuzemských školách začíná plošná testovací akce pomocí antigenů. Žáky, studenty, ale i učitele a další zaměstnance škol čeká v příštích 14 dnech výtěr z dutin, aby se sváteční cesty po příbuzných neproměnily v nové přírůstky nakažených. Screening, který se odehraje vždy v pondělí a ve čtvrtek, se dotkne všech bez výjimky, tedy i očkovaných školáků, doposud se testovali jen neočkovaní žáci a také ti bez potvrzení o prodělání nemoci.

„Chceme zachytit šíření viru, minimalizovat riziko karantén pro děti a zjistit situaci ve školách,“ uvedl ke screeningu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Od poloviny ledna se pak má na školách testovat už „jen“ každé pondělí, to se však může ještě může změnit, záleží i na tom, jak se do čísel pandemie propíše varianta viru omikron (viz box).

Dle vládních not se má od pondělí 17. ledna začít povinně s antigenním testováním také ve firmách, úřadech a v dalších institucích. I zde by se tak mělo dít dvakrát týdně, a to všichni bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou očkovaní, výjimku nedostanou ani ti s posilující třetí dávkou. Návrh ještě projedná tripartita, až pak by ho schválili ministři. Aktuálně se musejí testovat zaměstnanci, kteří nemají dokončené očkování či v posledním půl roce neprodělali covid.

Tečka může zčervenat později

Vedle výčtu platných restrikcí a nařízení je nutné také zmínit, že jedno z opatření bylo posunuto v čase. Ne od 1. ledna, ale až od 1. února začne platit, že certifikáty o očkování proti covidu „vyprší“ po devíti měsících od druhé dávky vakcíny, bez ohledu na to, kdy byla podána. To znamená, že kdo se nechal vakcinovat v dubnu či dříve, doklad o své „bezinfekčnosti“ – získaný díky očkování – na začátku února ztratí. 

Obávaná varianta omikron

  • Kvůli šíření varianty koronaviru omikron může být znovu v nemocnicích až 7000 nakažených v jeden den, z toho asi tisíc na jednotkách intenzivní péče. Denně budou nemocnice přijímat až 900 pacientů, přestože riziko hospitalizace je proti deltě u omikronu poloviční až třetinové, predikoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
  • Nyní tvoří varianta omikron deset až 15 procent případů, zřejmě už v prvních deseti dnech nového roku to bude 50 procent a zcela převáží ve druhé polovině ledna.
  • Snadný terč jsou pro omikron podle Duška zejména neočkovaní lidé. Kvůli možnému vysokému počtu lidí v izolaci a jejich kontaktů v karanténě, což by mohlo mít i dopady na fungování ekonomiky, vláda zvažuje jejich zkrácení.

V aplikaci Tečka mu klíčový ukazatel zčervená. Dle znění současných protiepidemických pravidel to bude znamenat, že se mu zamezí vstup do restaurací, hospod a barů či na sportovní a kulturní akce. K tomu, aby Tečka znovu zezelenala – tedy aby se platnost certifikátu prodloužila –, vedou jen dvě cesty: dojít si na třetí dávku, na kterou bude mít od 4. ledna nárok každý starší 18 let po pěti měsících od druhé dávky, nebo nemoc covid-19 prodělat.

„Posunutím zkrácení platnosti očkovacích certifikátů z ledna na únor získáme čas, který využijeme k podání posilující dávky co největšímu počtu osob a také pro přesné stanovení podmínek pro osoby, které z jakéhokoliv důvodu nemohou dostat posilující dávku,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Zatím bez nouzového stavu

Rozporuplné reakce vyvolalo rozhodnutí vlády o neprodloužení nouzového stavu, který tak skončil 25. prosince. Byť před tím řada odborníků varovala, kabinet se rozhodl opatření zavádět jen dle tzv. pandemického zákona, který ale neumožňuje například omezit otevírací dobu podniků či je v případě zhoršení stavu pandemie plošně uzavřít. Experti se obávali opětovného nekontrolovatelného šíření viru a tím i rizika zahlcení zdravotního systému. Odkazovali na podobný scénář, který se odehrál loni a předloni.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat