Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víc než třetina telefonních budek by měla zmizet

Česko

PRAHA Do čtyř let by měly být telefonní budky jenom soukromé, ty dotované státem by měly z veřejných prostranství postupně zmizet.

Šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák se vyslovil pro to, aby veřejné telefonní automaty, jejichž provoz dotuje stát, vymizely do roku 2012. Podle ČTK z celkových 24 tisíc budek, které provozuje Telefónica O2, je devět a půl tisíce těch, na něž stát přispívá – ročně více než sto miliony korun.

Šéf úřadu staví své úvahy na výsledcích průzkumu, který zjara provedla agentura STEM/MARK. Z něj vyplynulo, že pouze tři Češi ze sta volají z budek pravidelně, tedy aspoň jednou za měsíc. Stejně málo obyvatel, tři procenta, je letos využilo pro tísňová volání.

Nejméně z pěti tisíc budek bylo provedeno pět a méně hovorů za rok. Ze sedmi automatů dokonce za rok nevolal nikdo. Není proto překvapivé, že pro Telefóniku je provoz veřejných automatů ztrátový.

A to i přesto, že většinu budek nad povinný počet, určený podle počtu obyvatel města či obce, postavila na turisticky zajímavá místa, kde čeká o službu větší zájem.

Městům a obcím, hlavně malým, by ale budky mohly chybět. „Komplexně to souvisí s řadou problémů – je-li v obci služebna pošty, je-li tam lékař, či ne,“ dává to výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech do souvislosti s celkovou dosažitelností obce, včetně dopravní obslužnosti. Tam, kam třeba autobus jezdí několikrát za den, nemusí být chybějící telefon takový problém.

Telekomunikační úřad chce další postup založit na výsledcích plošné kontroly všech telefonních automatů v obcích do padesáti tisíc obyvatel, kterou právě zahájil. „Když zachrání byť jeden lidský život, má automat svou cenu. To musíme zvážit,“ je si vědom šéf úřadu Dvořák. Podobně i většina lidí v průzkumu uvedla, že telefonní budky jsou prospěšné.

Úřad také začal s měřením dostupnosti sítě pro mobily v místech, kde budky stojí. „Chceme mít jistotu, abychom nerušili telefonní automaty tam, kde není signál. Abychom rušili jen ty, kde jsou všechny tři sítě,“ řekl Dvořák.

Statistiky ukazují, že ze sedmi veřejných automatů za rok nikdo nevolal

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...