Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Více než polovinu nakažených HIV v Česku tvoří homosexuálové

Mezinárodní den boje proti AIDS - Indonésie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní den boje proti AIDS - Indonésie. | foto: AFP

PRAHA Mezi lidmi nově nakaženými virem HIV přibývá homosexuálů. Letos tvoří přes 66 procent nových případů, v dlouhodobém průměru přitom představují 55 procent všech zjištěných infekcí.

Podle statistika Marka Malého ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je situace naopak lepší u prostitutek a drogově závislých, u těchto rizikových skupin prý dobře funguje prevence. Obecně je prý ale sexuální chování Čechů více rizikové než například v 90. letech, k neustálému nárůstu nakažených prý přispívá i sexuální turistika.

Podívejte se, jak si svět připomíná den boje proti AIDS

Počet případů každý rok roste
Za prvních deset měsíců tohoto roku bylo zjištěno 128 nových případů lidí nakažených HIV, asi 90 procent z nich se nakazilo sexuální cestou. "V rámci toho sexuálního přenosu jednoznačně převažuje přenos homobisexuální u mužů majících sex s muži. V letošním roce bylo zaznamenáno 82 nových případů, což je téměř dvě třetiny všech případů zjištěných," řekl Malý.

Dále čtěte:

Toto číslo prý navíc posledních šest let stále roste. Obdobná je situace v zemích západní Evropy, kde homosexuálové také tvoří nejpočetnější skupinu HIV pozitivních.

Šíření viru u prostitutek a narkomanů je pod kontrolou
U českých prostitutek a narkomanů se prý šíření viru HIV naopak daří držet relativně pod kontrolou. Na letošní statistice nově nakažených se například drogově závislí podílejí jen 2,3 procenty. Manažerka Národního programu HIV/AIDS Džamila Stehlíková k tomu uvedla, že je to dáno zejména dobrou preventivní péčí o tyto rizikové skupiny - třeba existencí center, kde si mohou narkomani měnit jehly. Podle ní ale ještě nejsou podchyceni migranti, kteří také patří do ohrožených skupin.

Z letošních nově nakažených je totiž čtvrtina cizinců, kteří žijí v ČR dlouhodobě. Nejčastěji jde o Ukrajince, Slováky, Vietnamce nebo Moldavany.

Ve východní Evropě počet nakažených roste nejrychleji
Právě ve východní Evropě křivky lidí nakažených HIV strmě stoupají, v těchto zemích se ale virus šíří hlavně mezi heterosexuály a narkomany.

V posledních letech prudce roste počet lidí nakažených HIV i v Česku. Loni bylo v ČR zjištěno 148 případů infekce, což představuje meziroční nárůst o více než pětinu. "Je to způsobeno jednak tím, že se lidé nechrání při stycích tady v České republice, a také k tomu do určité míry přispívá kontakt s okolními zeměmi - buď turistika českých občanů do zemí jako je například Thajsko, anebo naopak cizinci, kteří přijíždějí sem a mají kontakty s českými obyvateli," upozornil Malý.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...