Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více než sto nehod, hlásí policie na jižní Moravě. Dálnice D1 a D8 blokují sníh a havárie

Česko

  11:13aktualizováno  19:01
PRAHA - Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo nemusí, neměl by vyjíždět, doporučují silničáři v zasažených okresech. Největší problémy byly v Libereckém kraji, kde silničáři uzavřeli pro nákladní vozidla silnici z Tanvaldu do Harrachova i komunikaci přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Kvůli kamionům uvízlým v kopci je zavřená v Ústeckém kraji i cesta z Chomutova na Horu Sv. Šebestiána. Potíže mají rovněž na západě Čech, na Šumavě nebo Českomoravské vrchovině. Policie zprovoznila všechny úseky D1 u Brna. Auta se po 3 hodinách rozjíždí.

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na jižní Moravě kvůli sněžení nastal kalamitní stav v dopravě, informuje krajský koordinátor dopravy KORDIS JMK na svém webu. Řidiči aut i cestující na většině autobusových linek musejí očekávat zpoždění. V kraji se už stalo nejméně 20 nehod, na několika místech uvízly kamiony.

Silnice do Harrachova a dále do Polska je kvůli hustému sněžení a větru nesjízdná, ráno ji proto policisté uzavřeli pro vozy nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů. Řidiči kamionů mají jako náhradní trasu do Polska použít silnici 35 přes Hrádek nad Nisou. Ráno spadlý strom zastavil provoz na trati z Liberce na Českou Lípu, vlaky nahradily z Liberce na Křižany a Rynoltice autobusy.

Také v sousedním Ústeckém kraji si musí dát řidiči pozor na rozbředlý sníh na silnicích, silný vítr a přeháňky. Komunikace jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Uzavřena je cesta z Chomutova na Horu Sv. Šebestiána kvůli kamionům uvízlým v kopci. Policie řešila od rána už několik dopravních nehod. Silničáři mají v terénu veškerou techniku. Uklizeny zatím nejsou chodníky ve městech, opatrní by proto měli být i chodci. K nehodám policisté vyjížděli na Chomutovsku, Ústecku či Lounsku. U Lubence havaroval autobus, havárie se obešla bez zranění.

Nehoda na D1.
Nehoda na D1.

I Královéhradecký kraj ráno zasáhlo sněžení. Policie vyjížděla k nehodám u Hradce Králové, v Libňatově a Batňovicích na Trutnovsku, Kunčicích a Roudnici na Hradecku či v Chlumci nad Cidlinou. Všechny havárie se obešly bez zranění.

Nejvíce sněží na Šumavě, kde je kolem deseti centimetrů sněhu

Čerstvý sníh komplikoval od noci dopravu v Karlovarském kraji. V nižších polohách do rána roztál nebo se na silnicích změnil v břečku, ve vyšších polohách zůstal. Silnice jsou sjízdné s velkou opatrností. V Damickém kopci z Ostrova na Boč je ale silnice neprůjezdná. Zůstal tam zaseknutý sypač i traktor, který ho měl vyprostit.

Na rozbředlý sníh a silný vítr si v úterý ráno museli dát pozor řidiči v Olomouckém kraji, ve kterém jsou stále sněhové přeháňky. Zbytky rozbředlého sněhu pokrývají vozovky hlavně v horských oblastech, sněžilo ale i v nižších polohách. V Jeseníkách zatím napadly zhruba dva centimetry sněhu. Rozbředlý sníh pokrývá i důležitou tepnu přes Červenohorské sedlo, která spojuje Jesenicko se Šumperskem.

Úseky D1 u Brna zprovozněny, na Prahu je dálnice stále uzavřena

Uzavřena byla i dálnice D8 na Ústecku

Dálnice D8 byla na Ústecku ve směru na Německo uzavřena. V hlubokém sněhu uvízlo v úterý v pozdním odpoledni ve stoupání několik nákladních aut, úsek byl otevřen kolem 18:30. Problémy se sjízdností jsou stále ve směru na Německo z Chomutova k Hoře Sv. Šebestiána. V nižších polohách Ústeckého kraje sníh roztál, se sněhovými jazyky musejí počítat řidiči v Krušných horách.

Dálnici D8 zablokovaly nákladní automobily od Ústí nad Labem ke státní hranici dnes v pozdním odpoledni, kdy začalo v Ústeckém kraji hustě sněžit. Silničářům se podařilo krátce před půl sedmou provoz obnovit.

Kamiony na letních pneumatikách zůstaly stát také ve stoupání k Hoře Svatého Šebestiána. Silnice tam byla ráno dnes uzavřena. Večer tam opět stály nákladní automobily u krajnice, pluhy tak mohou trasu projet.

Zbytky rozbředlého sněhu leží na komunikacích I. třídy na Teplicku a Děčínsku. Silnice v nížinách jsou většinou mokré. Meteorologové varují před náledím, které by se mohlo na některých místech přes noc vytvořit.

Na 99. kilometru D1 byl po nehodách obnoven provoz 2 pruhy na Brno. Směr na Prahu stále zcela stojí.

Policie v úterý kolem 17:00 zprovoznila všechny úseky dálnice D1 u Brna, které uzavřela kvůli dopravním nehodám. Kolona se po třech hodinách začala pomalu rozjíždět. Na jižní Moravě od úterního rána sněžilo, počet nehod od rána do 14:00 přesáhl stovku.

Dálnice je ale stále uzavřena ve směru na Prahu na Vysočině na 99. kilometru. S jeho otevřením lze v nejlepším případě počítat až kolem 21:00. Uzavřená je nově i dálnice D2 u Brna ve směru na Slovensko. Na devátém kilometru havaroval před 19:00 kamion. Řekl to policejní mluvčí Petr Zámečník.

U Brna byly dosud největší komplikace na 220. kilometru ve směru na Brno, kde bylo nutné odklidit štěrk z vysypaného kamionu. „Štěrk je odklizen a komunikace průjezdná jedním jízdním pruhem. Kolona vozidel, která nestihla odbočit na jinou trasu, se pomalu rozjíždí,“ uvedl mluvčí brněnské policie Petr Zámečník. Dodal, že kolem 17:00 byla kolona dlouhá zhruba deset kilometrů.

Směr od Brna na Olomouc je už průjezdný, stejně jako úsek dálnice D1 u Domašova. „U okraje vozovky stojí poškozené kamiony, které budou postupně odstraňovány,“ dodal Zámečník. Dodal, že řidiči by měli být opatrní.

Uvízlé kamiony lemují podle policie i silnici od Svitav na Brno. Policisté dále vyšetřují již oznámené nebo nově vzniklé dopravní komplikace a havárie drobnějšího charakteru v celém kraji.

Policie ČR na svém Twitteru informuje o objízdných trasách. 

16.ledna 2018 v 15:41, příspěvek archivován: 16.ledna 2018 v 15:47

Dálnice D1 u Vyškova směr na Prahu nehoda NA. Objízdná trasa EXIT 236 - Ivanovice na Hané, dále po silnici I/47 směr Vyškov a poté po silnici II/430 směr Rousínov. Zde je možný návrat na dálnici D1 přes EXIT 216 - Rousínov.

Situace je kvůli počasí problematická na silnicích v celém kraji. Policie zaznamenala od rána do 15:00 celkem 60 dopravních nehod.

Autor:

Mohlo by vás zajímat