Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Viděli jsme strach v jejich očích

Česko

Bojový tanec haka v podání hráčů Nového Zélandu se stal tradiční součástí ragby

PRAHA Chlapi jak hory vyrážejí divoké skřeky, plácají se do stehen a mávají rukama. Koulejí očima, vyplazují jazyky. Rituální divošský tanec před bitvou... Jejich mohutné bicepsy často zdobí tetování. Budí minimálně respekt. Ale spíš z nich jde rovnou strach.

Myslíte, že řeč je o bojové scéně z nějakého výpravného velkofilmu Mela Gibsona?

Kdepak. Takhle totiž začínají všechny mezistátní zápasy ragbyové reprezentace Nového Zélandu. Bojový tanec, který hráči předvádějí před utkáním, se jmenuje haka a stal se nedílnou součástí ragby. Novozélandský tým, přezdívaný kvůli barvě dresu „All Blacks“, s jeho pomocí znervózňuje soupeře i na právě probíhajícím mistrovství světa.

„Pro každý tým, který nastoupí proti Novému Zélandu, je prvních dvacet minut dost těžkých na koncentraci,“ prohlásil na šampionátu Rumun Romeo Gontineac. „Haka je hodně znervózňující,“ přiznal.

Snad žádný jiný kolektivní sport se nenechává tolik ovlivnit prastarou tradicí jako ragby v podání Nového Zélandu. První reprezentační tým „All Blacks“ začal haka používat už v roce 1884 a od té doby je výraz úcty k maorským kořenům i pevnou součástí světa ragby. Pro mnohé fanoušky je haka od „All Blacks“ stejně přitažlivá jako nejlepší momenty samotného zápasu. Možná i víc.

„Někdy bylo vidět, jak žíly protihráčů úplně pumpují,“ vzpomíná na nejlepší provedení haka legendární novozélandský hráč Zinzan Brooke. „Viděli jsme strach v jejich očích. A oni mohli jen stát a nějak se s tím vyrovnat. To bylo fantastické.“ „All Blacks“ předvádějí haka před samým začátkem zápasu uprostřed hřiště, obráceni čelem k protivníkovi. Každý tým reaguje na hrozivý válečný tanec, který navíc předvádí jeden z nejlepších týmů planety, zcela odlišně. Některá mužstva se drží za ramena, jiná -jako třeba teď na MS- se k Novozélanďanům obracejí zády. Někteří protihráči se i smějí. „To vše je součást rituálu,“ vysvětluje Brooke.

Ať tak či tak, „All Blacks“ mají skutečně na začátku zápasu nespornou psychologickou výhodu. „Pro někoho, kdo stojí jen dvacet metrů od vás, to může být skutečně zastrašující,“ myslí si Brooke.

Tanec ale prochází vývojem. Novozélanďané už nejsou jediným ragbyovým týmem, který haka provozuje. Postupně se k nim připojily třeba reprezentace Tongy nebo Samoy. „All Blacks“ také nedávno vyměnili dlouholetou verzi haka s názvem „Ka Mate“ za novou podobu jménem „Kapa o Pango“, která je více spjatá s ragby - její název znamená „Tým v černém“.

Proříznout hrdlo?

„Začali jsme cítit, že z Ka Mate se stal spíše už jen marketingový produkt,“ vysvětlil změnu jeden z hráčů Byron Kelleher. „Ztratilo to svůj význam. Chtěli jsme ho znovu probudit, a tak vzniklo Kapa o Pango. Hledali jsme dlouho a hluboko, co vlastně pro každého z nás znamená hrát za tohle mužstvo. Co znamená černý dres a jeho historie. A jak to všechno můžeme spojit dohromady,“ vysvětluje Kelleher.

„Kapa o Pango“ tančili Novozélanďané poprvé v roce 2005 a originální verze obsahovala i výmluvné gesto, při němž si hráči přejeli prstem přes hrdlo, což vzbudilo protesty. „All Blacks“ se tenkrát hájili, že kontroverzní mimika symbolizuje intenzitu ragby. „Hráči tím jen vyjadřují sami sebe,“ popisuje význam haka další z hráčů Keven Mealamu. A bonus navrch? Pobavení diváků a nejistota v hlavách soupeřů.

***

Haka

Haka bývá nejčastěji popisován jako hromadný tanec maorských válečníků, kteří si s jeho pomocí dodávali odvahu před bitvou. Tanec, kterým se Maoři také pokoušeli zastrašovat nepřítele, je doprovázen pokřikem a výraznou gestikulací rukou, podupáváním, vyplazováním jazyku a dalšími grimasami. Existují ale různé druhy haka: některé jsou provozovány i ženami a dětmi a mají různé účely - od zábavy po přivítání vzácných hostů. „Bojové“ pojetí haka zpopularizoval národní ragbyový tým Nového Zélandu, který takto zastrašuje protivníky už od roku 1884. Haka má většinou svého vůdce, který „diriguje“ zbytek skupiny.

Haka jménem Ka Mate

předváděná ragbisty Nového Zélandu:

Vůdce: Ringa pakia! (Plácněte se do stehen) Uma tiraha! (Vypněte hruď) Turi Whatia! (Pokrčte se v kolenou) Hope whai ake! (Zhoupněte se v bocích) Waewae takahia kia kino! (Dupněte si nejvíc jak dovedete) Vůdce: Ka mate, ka mate (Můžu umřít) Tým: Ka ora, ka ora (Ale také můžu žít) Vůdce: Ka mate, ka mate Tým: Ka ora, ka ora Všichni: Tenei te tangata puhuruhuru (Tenhle zarostlý muž, co tu stojí) Nana nei i tiki mai whakawhiti te ra (Přinesl slunce a rozsvítil ho) A upane, ka upane (Krok vpřed, další krok vpřed) A upane, ka upane Whiti te ra, hi! (A slunce svítí)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!