Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vídeňané: Jste dražší než Curych

Veletrhy

  9:44
BRNO - Parkování v Brně patří mezi nejdražší ve střední Evropě. Tvrdí to zástupci rakouského automotoklubu ÖAMTC, kteří srovnávali ceny parkovného v místech, kam nejčastěji jezdí obyvatelé Vídně.
Parkování (ilustrační foto).

Parkování (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Brno podle nich v ceně tříhodinového stání na krytých parkovištích předstihlo Curych i Florencii a šlape na paty Mnichovu či Benátkám. Rakušané se však podle všeho dali nachytat nebo měli smůlu.

Členové ÖAMTC srovnávali tarify v podzemních garážích a parkovacích domech. Jejich provozovatelé ale svorně prohlašují: Částka více než šest euro za tři hodiny, kterou Rakušané oznámili, je přemrštěná. „To by je musel někdo obrat při kasírování nebo už při výměně peněz,“ poznamenal jeden z nich. Vzdáleně se této ceně blíží podzemní stání pod hotelem International, kde stojí hodina 45 korun a neubytovaní klienti zaplatí za den 450 korun.

„Tak vysoká suma, jakou uvádějí, je nesmysl, to se museli přehmátnout,“ míní také Karel Machalíček, který zodpovídá za garáže za hotelem Slovan. Tam klient zaplatí dvanáct korun za půl hodiny. „Navíc srovnání závisí i na dalších věcech, u nás je její součástí například pojištění,“ dodal.

Podzemní parkoviště: V Brně zatím úzký profil
Podzemní garáže a parkovací domy lze v Brně spočítat na prstech. Například v IBC na ulici Příkop stojí tříhodinové parkování šedesát korun, v noci ještě méně. Ve Velkém špalíčku v samotném srdci Brna dá motorista třicet korun za hodinu a v novém parkovacím domě na Moravském náměstí v dopravní špičce stačí na tři hodiny šedesát korun. Nikterak vybočující ceny nabízí i parkovací dům u brněnského výstaviště, který navíc ani nezneužívá zvýšeného zájmu o veletrhy, jako je právě probíhající Invex.

„Cena je pětadvacet korun na hodinu nebo dvě stě padesát na den,“ sdělila včera zaměstnankyně společnosti Veletrhy Brno. Tabulka automotoklubu srovnává i nejlevnější a nejdražší celodenní parkování pod střechou, které jeho členové zjistili.

Tam dopadlo Brno o poznání lépe: Má druhou nejnižší hodnotu po slovinské Lublani a také u maximálních hodnot je pro Rakušany levné - nižší cenu má už v tabulce jen Maribor. Alfred Obermayr z rakouského automotoklubu po zveřejnění srovnání médiím řekl, že vybírali záměrně města, do nichž Vídeňané často jezdí. Cílem tedy nebylo hodnotit samotnou cenu.

„Doporučujeme, aby se řidiči v každém městě nejdříve seznámili s tamními cenami, protože ty se často i v rámci jednoho města liší,“ vysvětlil. Jako příklad uvedl Prahu, kde se denní částka pohybuje od 5 do 42 eur. Tříhodinovou sazbu města nad Vltavou do srovnání nezahrnuli. Obyvatelé Vídně podobné informace vítají, protože jsou zvyklí užívat podzemní a krytá parkoviště.

„Ve velké části centra Vídně je doba parkování na povrchu omezená, ze zvyku proto všude jezdí parkovat pod střechu,“ poznamenal Karel Foltýn, který do rakouské metropole z Brna pravidelně jezdí. Podle autoklubu se srovnatelná tříhodinová sazba na rakouských parkovištích pohybuje od 6 do 7 eur. S cenami stání na krytých parkovištích v Brně pravděpodobně zahýbá až výstavba dalších podzemních hromadných garáží nebo parkovacích domů, které jsou naplánovány mimo jiné před Janáčkovým divadlem nebo na Kolišti. Představitelé brněnského magistrátu zdůraznili, že město samo žádný parkovací dům v současnosti neprovozuje.

„Jejich výstavbu ale zvažujeme, nicméně ceny budou určitě vyvážené s těmi, které platí na venkovních plochách. Určitě nebude cílem, aby se tímto způsobem preferoval jeden ze způsobů parkování,“ sdělil včera mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Ceny parkování na povrchu na městských parkovištích činí 20 korun za hodinu a za každou další započatou hodinu 30 korun, u výstaviště je v době akcí dražší, za čtyři hodiny je stanovena cena 50 korun a za celý den 150 korun za osobní automobil.

Autoři:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...